Czy wiesz, że Wieża Eiffla, symbol Paryża, mogła zostać całkowicie zburzona w 1909 roku? Uważano, że dwadzieścia lat po jej wybudowaniu Gustave Eiffel zwróci w pełni koszty budowy dzięki turystom, a wieża nie będzie już potrzebna. Jednak później odkryto, że wieża doskonale nadaje się do umieszczenia w niej nadajników radiowych i przynosi duże dochody, więc postanowiono ją zostawić. I nie bez powodu - przynajmniej do czasu pandemii koronawirusów co roku nawet 6 milionów osób wchodziło na szczyt, przynosząc ogromne zyski. Wieża Eiffla jest bez wątpienia arcydziełem architektury, a takich budowli jest na naszej planecie wiele. Wolfgang Wild, autor książki „The Paper Time Machine”, zebrał kolekcję zdjęć legendarnych budowli w trakcie ich powstawania. Uwierzcie, na tych zdjęciach jest sporo do zobaczenia.

Jak powstała wieża Eiffla?

Budowa wieży Eiffla rozpoczęła się w styczniu 1887 roku. Powstała ona na potrzeby konkursu zorganizowanego przez założycieli Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku. Architekci zostali poproszeni o stworzenie konstrukcji, która w pełni ukazywałaby osiągnięcia inżynieryjne i technologiczne Francji. O konkursie dowiedziało się oczywiście także biuro architekta Gustave'a Eiffla, który znalazł w archiwach projekty wieży, które mogły wygrać konkurs. Po ukończeniu szkiców i wybudowaniu, tak właśnie się stało. Budowa wieży Eiffla kosztowała architekta 7,8 mln franków, ale pieniądze te zwróciły się kosztem walorów turystycznych tego miejsca. Poniższe zdjęcie przedstawia Wieżę Eiffla w lipcu 1888 r., kiedy była zbudowana zaledwie w połowie.

foto: google

foto: google

Jak powstała kolumna Nelsona?

Wiele osób zna ciekawostki na temat Wieży Eiffla - być może masz już ich dość. Porozmawiajmy o arcydziele architektury, o którym rzadko się wspomina w innych artykułach. W Londynie, w samym sercu Trafalgar Square, znajduje się tak zwana Kolumna Nelsona. Została wzniesiona w latach 1840-1843 na cześć admirała Horatio Nelsona, który zginął tragicznie w bitwie pod Trafalgarem w 1805 r. Pomnik ma postać 46-metrowej kolumny granitowej, na szczycie której znajduje się 5,5-metrowy posąg przedstawiający Nelsona. Kolumna została odrestaurowana w 2006 r., a niektórzy ludzie, np. prowadzący program dla dzieci John Noakes, wspięli się na jej szczyt. Poniższy rysunek przedstawia kolumnę w kwietniu 1844 r.

foto: google

foto: google

Budowa Statuy Wolności

Historia budowy Statuy Wolności jest zapewne wielu osobom dobrze znana. W tworzeniu tego arcydzieła brał udział Gustave Eiffel, a rzeźbiarzem był Frederic Auguste Bartholdi. Wieża była darem Francji dla Stanów Zjednoczonych z okazji Wystawy Światowej w 1876 roku. Statua Wolności osiąga wysokość 93 metrów i jest wykonana głównie z różnych rodzajów metalu. Całkowita masa miedzi w tej konstrukcji wynosi 31 ton, masa stali 125 ton, a waga podstawy betonowej osiąga imponujące 27 000 ton. Poniższe zdjęcie przedstawia powstawanie części pomnika w pracowni francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego.

Ciekawostka: Statua Wolności służyła jako latarnia morska w latach 1886-1902.

foto: google

foto: google

Budowa mostu Tower Bridge

W centrum Londynu, tuż nad Tamizą, znajduje się słynny Tower Bridge. Nie należy go mylić z London Bridge, który znajduje się na północnym brzegu rzeki - są to zupełnie inne konstrukcje. Budowa mostu Tower Bridge rozpoczęła się w 1886 r., a jego otwarcie nastąpiło w 1894 r. Budowla nad Tamizą jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w Londynie i Wielkiej Brytanii, oczywiście po Big Benie. Autor projektu, Sir Horace Jones, przewidział, że środkowa część mostu będzie się podnosić w górę, aby umożliwić przepłynięcie pod nią pasażerskim statkom wodnym. Fotografia przedstawia proces budowy mostu w 1889 r.

foto: google

foto: google

Portrety prezydentów na Mount Rushmore

W amerykańskim stanie Dakota Południowa znajduje się Góra Rushmore, na zboczu której wyrzeźbione są portrety czterech prezydentów USA: George'a Waszyngtona, Thomasa Jeffersona, Theodore'a Roosevelta i Abrahama Lincolna. Kamienne rzeźby powstały pod kierownictwem rzeźbiarza Gutzona Borgluma w latach 1927-1941. Co ciekawe, projekt został zainicjowany, gdy rzeźbiarz miał już 60 lat! Mimo podeszłego wieku udało mu się zrealizować ten projekt. Przy okazji udało mu się zaoszczędzić ogromną sumę pieniędzy - prace kosztowały zaledwie 1 mln dolarów. Na zdjęciu poniżej z 1932 r., architekci oceniają stan wizerunku George'a Washingtona.

foto: google

foto: google

Główne zdjęcie: google.com