Czarnuszka, to doskonałe źródło witamin i innych składników odżywczych. Jej spożywanie może pozytywnie wpłynąć na organizm człowieka i ogólne zdrowie, a nawet samopoczucie. By poczuć efekty, trzeba być systematycznym, ale dla zdrowia warto zrobić wszystko, prawda?

Najbardziej rozpowszechniona odmiana czarnuszki, czyli ta, którą znajdziemy u nas w sklepach, jest źródłem witamin A, E, B, wapnia, cynku, potasu, żelaza oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Spożycie czarnuszki – czy naprawdę warto?

1. Czarnuszka wpływa na pracę nerek

Okazuje się, że osoby narażone na kamicę nerkową mogą złagodzić występujące objawy, dzięki czarnuszce. Ziarna popularnej czarnuszki mają także działanie moczopędne.

W tym przypadku w grę wchodzi nie tylko spożywanie samych nasion, ale także przygotowywanie z nich roztworu do picia. Łyżkę nasion wystarczy zmiażdżyć i zalać gorącą wodą. Po 20 minutach wszystkie korzystne substancje będą już znajdować się w wodzie. Taką miksturę należy pić codziennie, ale pamiętaj, aby co jakiś czas robić sobie przerwę.

2. Olejek z czarnuszki działa przeciwrakowo

Wszystko za sprawą właściwości przeciwzapalnych zawartych w olejku z czarnuszki. Taki olejek chroni przed rozwojem komórek rakowych i jest dobrą profilaktyką do osób w grupie ryzyka.

3. Zabija wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty

Tutaj jej działanie przypomina działanie czosnku. Nasiona czarnuszki doskonale sprawdzą się we wzmacnianiu naszego układu odpornościowego i zwalczaniu przeziębień.

Można również zastosować w przypadku problemów gastrycznych.

4. Pozytywny wpływ na żołądek

Jest świetną osłonką przy stosowaniu leków i antybiotyków. Chroni żołądek przed szkodzącymi substancjami.

Nasiona czarnuszki – przeciwwskazania

Tak jak wszystko, czarnuszka ma także przeciwskazania, z którymi należy się zapoznać.

Pamiętajmy, że domowe środki zawsze stosujemy na własną odpowiedzialność, ale wszelkie działania można skonsultować ze specjalistą. Odradza się przyjmowanie nasion czarnuszki kobietom w ciąży, ponieważ może wywoływać skurcze macicy. Osoby z niskim ciśnieniem krwi również powinny jej unikać.

Olejek z czarnuszki – właściwości, jak przechowywać

Olejek z czarnuszki ma również działania prozdrowotne, jednak pamiętajmy, aby wybierać tylko ten z tłoczenia na zimno. Jego właściwościami zachwycali się nawet starożytni Egipcjanie. Jest bogaty w witaminy E, A, kwasy z gruby Omega oraz biotynę.

Olejek ma silne działanie pielęgnacyjne, dlatego korzystnie wpłynie na nasze włosy, paznokcie i ciało. Niektórzy używają go do masażu. Można bezpiecznie używać go na rany, blizny, trądzik i inne.

Jak każdy olej powinno przechowywać się go w zimnej temperaturze – najlepiej w lodówce.

Czarnuszka – co zrobić z nasionami?

Już wiemy, że z czarnuszki można przygotować roztwór do picia. Jednak nasiona czarnuszki można jeść po prostu w całości, jako dodatek do potraw, czy przekąsek. Świetnie sprawdzi się w sałatkach, pieczywie i wszelkiego rodzaju pastach. Nie zmienia mocno smaku dań, dlatego zawsze można dodać odrobinę ziarenek do gotowanego obiadu.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl