Odpowiednie sąsiedztwo: jeśli rośliny pomagają sobie nawzajem, uzyskasz większe plony i mniejszą ilość chorych roślin. I odwrotnie, rośliny konkurujące ze sobą nie dogadują się dobrze i nie radzą sobie dobrze obok siebie. Gdy na jednej grządce znajduje się kilka roślin, należy wziąć pod uwagę, że mogą się one ze sobą zaprzyjaźnić i wzajemnie się chronić przed chorobami i szkodnikami, lub też mogą sobie szkodzić i utrudniać wzajemny wzrost.

Zobaczmy, jakich roślin nie należy sadzić obok siebie

Agrest – Porzeczka

Ich sąsiedztwo powoduje rozmnażanie się groźnych dla agrestu motyli, a mianowicie pyralidae.

Czerwone i czarne porzeczki - Wiśnie i czereśnie

Obie rośliny nie lubią się nawzajem, porzeczki nie rosną, a wiśnie nie owocują.

Maliny – Truskawki

Takie sąsiedztwo powoduje rozmnażanie się chrząszczy.

Koper włoski - większość warzyw

Prawdopodobnie jest to najbardziej nieznośne warzywo ze wszystkich. Jego zapachu nie toleruje wiele roślin, dlatego należy uprawiać go poza ogrodem warzywnym.

Koperek – Marchew

Połyśnica marchwianka może zaatakować koper. Szkodniki przylecą z grządki z marchewką, a wtedy cała zielenina będzie nie do użycia.

Cebula, czosnek - groszek, fasola, natka pietruszki

Cebula i szałwia są również uważane za niezbyt dobrych sąsiadów. Klasycznym połączeniem jest cebula i marchew. Te dwie rośliny chronią się wzajemnie przed szkodnikami: marchew odstrasza śmietkę cebulankę, a cebula odstrasza połyśnicę.

Ziemniaki - Dynia, ogórki, pomidory, słonecznik

Te rośliny powodują osłabienie ziemniaka. Najlepszymi sąsiadami dla ziemniaków są szpinak, bób i fasola.

Pomidory - kalafior, koperek

Opinie są różne: niektórzy twierdzą, że pomidory lepiej sadzić osobno, ponieważ lubią rosnąć same, podczas gdy inni uważają, że całkiem dobrze dogadują się z sałatą, rzodkiewką i marchewką. Pomidory nie zachowują się dobrze obok kopru, kalafiora i kalarepy, dlatego lepiej nie robić takich wspólnych grządek i oddzielić te uprawy.

Uzupełnij grządki kwiatami do ogrodu warzywnego: nagietkiem, nasturcją, żeniszkiem, rumiankiem, omanem, krwawnikiem, dekoracyjną cebulką i daliami. Wszystkie te kwiaty sprzyjają także zdrowiu roślin i odstraszają wiele szkodników.

Główne zdjęcie: google.com