Mszyce zasiedlają wszystkie rośliny, od roślin domowych po duże drzewa. W ciągu jednego sezonu kolonia owadów może wyrządzić poważne szkody zarówno samym roślinom, jak i przyszłym uprawom. Dlatego też w walce ze szkodnikami można stosować wiele różnych bezpiecznych środków.

Obecnie znanych jest ponad 4000 gatunków mszyc, z których około 1000 występuje w Europie. Owad ten przenosi niebezpieczne wirusy i powoduje zmiany w roślinach.

Mszyce rozmnażają się bardzo szybko i mogą zaatakować grządkę w ciągu kilku dni. Szczególnie narażone są ogórki, kapusta, fasola i dynia. Młode pędy ulegają osłabieniu, zmniejsza się intensywność owocowania, a rośliny usychają i obumierają.

Metody zwalczania mszyc

Istnieje wiele metod zwalczania mszyc. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne dla roślin i ludzi oraz rzeczywiście skuteczne. Dlatego w pierwszej kolejności należy stosować metody, które nie szkodzą środowisku. Ponadto pożądane jest, aby nie trzeba było poddawać ich kwarantannie aż do momentu zbiorów.

Nie zapominaj o zwalczaniu mrówek - pojawiają się one zwykle w tym samym czasie co mszyce.

Należy pamiętać, że zwabianie ptaków, owadów pożytecznych i sadzenie roślin odstraszających na dany teren służy jedynie zapobieganiu, a nie zwalczaniu szkodników. Biedronki i korniki nie poradzą sobie z kilkoma koloniami mszyc.

Niektórzy ogrodnicy zalecają sadzenie pachnących kwiatów i ziół, takich jak koper, nagietek i mięta. Rośliny te są jednak również podatne na atak mszyc i dlatego nie mogą zapewnić 100% ochrony.

Sugerujemy rozważenie bezpiecznych metod zwalczania mszyc, które naprawdę działają.

Zwalczanie mszyc za pomocą ludowych sposobów

Mszyce żywią się głównie sokami z młodych liści i gałęzi. W przypadku stosowania środków chemicznych na młodych roślinach istnieje ryzyko uszkodzenia delikatnych pędów. Dlatego najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone ludowe metody walki z mszycami.

Woda

Jeśli chcesz pozbyć się mszyc na roślinach o gęstych, twardych liściach, użyj zwykłej wody. Woda jest używana do nawadniania krzewów i wysokich roślin poprzez spryskiwanie wodą pod ciśnieniem i spłukiwanie owadów na glebę. Nie są w stanie same dostać się z powrotem – pomagają w tym mrówki. Należy regularnie spryskiwać wodą pod ciśnieniem, aż do całkowitego zwalczenia szkodnika.

Roztwór mydła do zwalczania mszyc

Do 10 litrów wody dodaj 4-5 łyżek płynu do mycia naczyń, proszku do prania, mydła w płynie lub mydła do prania. Najlepiej jest używać mydła bez intensywnego zapachu, ponieważ jego zapach będzie przyciągał szkodniki.

Jednak mydło dziegciowe o ostrym zapachu może być całkiem skuteczne. Rozpuść kostkę mydła (100 g) w 10 litrach wody i rozpyl substancję na rośliny.

Mszyce mają wielu naturalnych wrogów: biedronki, korniki, chrząszcze, uszatki itp.

Mieszanka mydła i sody do zwalczania mszyc

Do 1 litra ciepłej wody dodaj 1/4 kostki startego mydła do prania i 1 łyżkę sody kalcynowanej. Jeśli użyjesz tylko sody bez mydła, zostanie ona szybko wypłukana przez opady atmosferyczne i konieczne będzie ponowne zastosowanie tego środka.

Mieszanka popiołu do zwalczania mszyc

Należy wymieszać szklankę popiołu drzewnego w 5 litrach wody, pozostawić na 12 godzin, a następnie opryskać grządki. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zwalczania mszyc.

Napar z tytoniu przeciwko mszycom na roślinach

Potrzebna będzie szklanka tytoniu, liście tytoniu lub po prostu niedopałki. Zagotuj tytoń w 5 litrach wrzącej wody, pozostaw na 24 godziny i odcedź. Roztwór jest dość stężony, dlatego nie należy go stosować na rośliny przed zbiorem. Owoce będzie można zbierać dopiero po tygodniu od wykonania tego zabiegu.

Napar ze skórki

Półlitrowy słoik wysuszonych skórek owoców cytrusowych należy rozdrobnić i pozostawić na 24 godziny w 1 litrze wody. Następnie gotować przez 10 minut, odcedzić i wlać do wiadra z wodą (10 litrów). Aby uzyskać lepszy efekt, do roztworu można dodać 1 łyżkę mydła w płynie.

Napary z ziół przeciwko mszycom

Mszyce nie tolerują „pikantnych potraw”. Chrzan, czosnek i ostra papryka mogą pomóc w pozbyciu się owadów bez większych problemów. Korzenie i liście chrzanu drobno posiekaj, napełnij naczynie do 1/3 wysokości i zalej wrzącą wodą. Pozostaw do zaparzenia na jeden dzień.

Pokrój 1-2 strąki ostrej papryki na kawałki, zalej je litrem wrzącej wody i pozostaw na kilka godzin do zaparzenia. Napar z czosnku jest nieco trudniejszy do przygotowania. Drobno posiekaj lub zmiażdż dużą główkę czosnku i zagotuj ją w 1 litrze wody. Gdy środek ostygnie, dodaj 2 łyżki dowolnego detergentu lub mydła i 2 łyżki oleju roślinnego.

Zwalczanie mszyc na uprawach warzyw, owoców należy co najmniej na miesiąc przed zbiorami.

Napar z glistnika jest skuteczny w zwalczaniu mszyc. Weź 3-4 kg świeżej trawy (całej rośliny) lub 1 kg suchej trawy na 10 litrów wody, pozostaw do zaparzenia na 1-2 dni, przecedź, dodaj mydło.

Główne zdjęcie: ogorod