Ogórek jest pnączem. Podwiązywanie zaczyna być konieczne dopiero po osiągnięciu 30 cm długości. Wtedy zaczynają się czepiać wszystkich przedmiotów i roślin znajdujących się w pobliżu.

Nie oznacza to jednak, że nie należy wcześniej przygotować się do podwiązywania ogórków. Sposób podwiązywania określa sposób rozmieszczenia roślin na grządce.

Najskuteczniejsze sposoby podwiązywania

1. Jeśli ogórki są sadzone w jednym rzędzie, najłatwiej jest zamontować solidne podpory i przymocować specjalną siatkę.

Jedyną wadą tej metody jest koszt takiej siatki.

2. Metoda pionowa polega na zastosowaniu konstrukcji w kształcie litery U. Drut jest rozciągnięty między dwoma podporami, do których przywiązane są sznurki. Każdy sznur jest przymocowany do łodygi.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ wymaga dużo czasu na podwiązywanie każdej łodygi.

3. Ogórki można również podwiązywać poziomo. Polega na rozciągnięciu sznurków poziomo pomiędzy dwoma pionowymi podporami.

Można również zamocować kilka sznurków pionowych, aby zwiększyć wytrzymałość konstrukcji. Odległość między sznurkami nie powinna przekraczać 25 cm, w przeciwnym razie pędy nie będą mogły piąć się do góry.

W przypadku tej metody bardzo ważne jest, aby podpory były mocno osadzone w gruncie.

4. Podwiązać można również do płotu za pomocą sznurków. W tym celu grządkę z ogórkami umieszcza się bezpośrednio przy ogrodzeniu. Każda roślina jest wiązana sznurkiem i kierowana w stronę ogrodzenia.

Ma to jednak pewne wady. Przede wszystkim sznurek nie będzie widoczny od strony ogrodzenia, a część zbiorów może być po prostu niewidoczna.

Warto również pamiętać o płodozmianie, co oznacza, że można uprawiać ogórki w tym samym miejscu i nikt nie będzie stawiał płotu specjalnie w pobliżu grządek z ogórkami.

Po zakończeniu uprawy ogrodzenie trzeba będzie bardzo dokładnie oczyścić z suchych pędów.

5. Jeśli ogród warzywny jest bardzo mały i chcesz zaoszczędzić miejsce, zasadź sadzonki ogórka w wysokich skrzynkach. W środku można umieścić kilka patyków. Takie skrzynki można umieścić w dowolnym miejscu.

Podwiązywanie w kształcie „choinki”

Chciałabym opowiedzieć o tej metodzie. Kiedy dowiedziałam się o tym, postanowiłam spróbować i do tej pory tego nie żałuję. Wczesną wiosną na grządce z ogórkami ustawiam podpory (wykonane z drewna).

Wokół sadzę nasiona lub sadzonki. Rośliny powinny tworzyć okrąg.

Wbijam gwóźdź w środek drewnianej podpory. Każdą roślinę należy przywiązać do sznurka, który należy przymocować gwoździem. W ten sposób powstaje coś w rodzaju choinki.

Jedną z zalet tej metody jest to, że podczas jesiennych przymrozków przykrywam konstrukcję rękawem foliowym i mam małą szklarnię. W ten sposób przedłużam okres owocowania i zwiększam plony.

Główne zdjęcie: google.com