Miłośnicy ziemniaków i bakłażanów wiedzą, jak trudno jest zapobiec pojawieniu się stonki ziemniaczanej. Ponadto chce się to zrobić bez użycia środków chemicznych. W tym przypadku pomocne mogą okazać się metody ludowe. Jedyne, co należy zrobić, to wybrać metodę, która pomoże chronić zbiory.

Stonka ziemniaczana, przelatując z jednego miejsca na drugie, nie oszczędza ziemniaka. Również uwielbia bakłażan. Większe szkody wyrządza nie tyle sam owad, co jego jaja składane na liściach, z których szybko wylęgają się larwy.

Jeśli nie podejmie się żadnych działań, można zapomnieć o dobrych zbiorach. Żarłoczne larwy niszczą liście w niewiarygodnym tempie. Oznacza to, że trzeba działać, i to jak najszybciej.

Doskonałym środkiem ludowym na stonkę ziemniaczaną jest proszek musztardowy i ocet. Weź 50 g musztardy i 100 ml octu 9% na 10 litrów wody. Najpierw należy rozcieńczyć musztardę w niewielkiej ilości wody, poczekać aż się rozpuści i odcedzić. Następnie połączyć z resztą wody i octem, dokładnie wymieszać i przystąpić do opryskiwania grządek.

Spryskaj ziemniaki za pomocą spryskiwacza.

Do spryskiwania można również używać ziół, a w szczególności piołunu i selernicy. Weź taką samą ilość piołunu i selernicy, napełnij wiadro do połowy, zalej wodą i pozostaw na jeden dzień. Zetrzyj na tarce 50 gramów szarego mydła, zalej gorącą wodą i pozostaw do całkowitego rozpuszczenia. Następnie należy odcedzić napar ziołowy, połączyć go z wodą z mydłem, dobrze wymieszać i użyć do spryskiwania.

Len lub gorczyca wysiane w międzyrzędziach pomogą pozbyć się stonki ziemniaczanej, ponieważ odstrasza zapach tych roślin. Zapach nagietka, który może być uprawiany obok ziemniaków i bakłażanów, również odstrasza stonki ziemniaczane.

Główne zdjęcie: cpykami