Sprawdzona metoda!

Przycinam porzeczki zawsze w połowie sierpnia, dzięki temu moje porzeczki mają dobre zbiory w przyszłym roku.

Młode pędy przycinam zdezynfekowanym sekatorem, wybierając tylko te gałęzie, które są mi potrzebne do kształtowania krzewu. Lepiej usunąć najsłabsze pędy, przycinając je przy pniu.

Po tym zabiegu boczne gałęzie zaczną aktywnie rosnąć, a do jesieni te gałęzie będą pokryte pąkami i w przyszłości otrzymamy dużo owoców.

Należy również wycinać wszystkie boczne gałęzie, które zaczęły rosnąć do środka krzewu, ponieważ są one bezużyteczne i po prostu uniemożliwiają głównym gałęziom owocowanie.

Przycinanie dojrzałych krzewów

W przypadku dojrzałych krzewów, które mają od 4 do 6 lat, w sierpniu usuwam również młode pędy, co pomaga im zawiązać pąki na przyszłe zbiory.

Wskazówka: przycinaj pod koniec lipca lub w sierpniu, aby pąki miały czas na uformowanie się przed nadejściem zimy. W Uralu i Syberii takie przycinanie jest zalecane bezpośrednio po zbiorze owoców.

Tydzień po zabiegu przycinania należy dokarmić krzewy naturalnym nawozem - naparem z dziewanny, który sprzyja aktywnemu tworzeniu pąków. W miesiącach jesiennych zastosuj nawóz mineralny, który pomoże pobudzić rozwój pąków kwiatowych.

Główne zdjęcie: cooku