Po zebraniu owoców z krzaka bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Mimo to że roślina zawiązała owoce, następuje proces, w którym nowe pąki zaczynają się tworzyć na przyszły rok.

Brak odpowiedniej pielęgnacji może mieć negatywny wpływ na przyszłe plony.

Brak przycinania

Często po zbiorze owoców można zaobserwować dużą liczbę złamanych i uszkodzonych pędów.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób na krzewach, przycinanie należy wykonać bezpośrednio po zbiorze. Krzew należy dokładnie przejrzeć i usunąć wszelkie uszkodzone lub zainfekowane pędy.

Przekopywanie gleby

Aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość tlenu, należy przekopać ziemię wokół krzewów. Przekopywanie nie powinno być zbyt głębokie, aby nie uszkodzić korzeni. Podczas nawadniania to umożliwia przepływ wilgoci bezpośrednio do systemu korzeniowego. Aby zachować zdrowy system korzeniowy, po przekopywaniu gleby należy ją ściółkować. To pomoże nie tylko zatrzymać wilgoć, ale także zabezpieczyć korzeni przed ewentualnymi szkodnikami.

Usuń wszelkie liście, aby korzenie mogły zebrać jak najwięcej składników odżywczych. W ten sposób krzew skieruje wszystkie składniki odżywcze do systemu korzeniowego, a zbiory znacznie się zwiększą.

Brak nawożenia

Jak wszystkie inne rośliny, porzeczki wymagają dokładnego nawożenia po zbiorach. Dla uzyskania lepszych zbiorów należy nawozić na początku września. Należy stosować nawozy kompleksowe zawierające dużo fosforu i azotu.

Brak jesiennych zabiegów przeciwko szkodnikom i chorobom

Porzeczki są bardzo często atakowane przez szkodniki, do tego często chorują. Aby uniknąć takich trudności w przyszłym roku, należy po zbiorach wykonać zabieg profilaktyczny. W tym celu można stosować preparaty takie jak Phytosporin czy Actara.

Brak okrycia młodych krzewów

Porzeczki wymagają starannego okrycia w pierwszych 2-3 latach. Zaniechanie tego może spowodować zamarznięcie rośliny.

Dlatego przed nadejściem mrozów należy okryć roślinę specjalną włókniną. Odpowiednio wczesne okrycie może ochronić pąki przed mrozem i sprawić, że zbiory będą duże.

Główne zdjęcie: google.com