W każdym ogrodzie można znaleźć przynajmniej jedną starą jabłoń. Szkoda się z nią rozstać, praktycznie nie owocuje. Jest tylko jedno rozwiązanie: odmłodzić drzewo.

Istnieją zasady, które ogrodnik powinien znać podczas przycinania drzewa

- Przycinaj drzewo tak, aby korona była zawsze dobrze oświetlona.

- Powstałe rany po przycięciu należy posmarować maścią ogrodniczą.

- Nie należy dopuszczać do zbytniego zagęszczenia koron; większość gałęzi należy usunąć latem. Należy zostawić tylko te które są najlepiej umiejscowione.

- Nie należy zbyt dużo przycinać, ponieważ może to poważnie uszkodzić drzewo i będzie ono wytwarzać wiele pędów na niekorzyść owocowania. W celu zmniejszenia obciążenia drzewa, odmładzanie należy wykonywać przez okres od dwóch do trzech lat, usuwając gałęzie stopniowo, a nie od razu.

Powtarzać odmładzanie jabłoni należy co sześć lub siedem lat, aby utrzymać prawidłowy poziom owocowania. Odmładzać należy dopiero wiosną, zanim zaczną się otwierać pąki. Latem można przycinać tylko niektóre gałęzie, które zostały pominięte wiosną.

Jesienią należy usuwać tylko suche, połamane lub zaatakowane przez mączniaka gałęzie. Porosty najlepiej pozostawić nietknięte aż do wiosny.

Konary jabłoni należy skrócić o 1-1,5 metra. Dzięki temu poprawi się doświetlenie.

Po zabiegu przycinania na pewno pojawią się młode pędy. Usuń większość z nich. Należy zostawić około dziesięciu pędów, tych, które nie są pionowo do góry, ale pod kątem. Łatwiej jest doprowadzić do tego, by przyniosły owoce.

Często drzewo po odmłodzeniu wygląda niezbyt atrakcyjnie. Nie szkodzi. Najważniejsze jest to, że w następnym roku będzie silny wzrost, a jeśli tak się stanie, to będzie też owocowanie w kolejnych pięciu-sześciu latach.

Zmniejszenie korony daje bardzo dobre efekty. Jeśli po prostu przytniesz wierzchołki na wysokości 1 m, to owoce będą większe, ładniejsze i co najważniejsze, zbiory będą liczne.

Główne zdjęcie: google