Przed wejściem do domu Marilyn Monroe znaleziono napis po łacinie „Cursum perficio”, co można przetłumaczyć jako „moja podróż się zakończyła”.

Słynna hollywoodzka blondynka Marilyn Monroe w ciągu swojego krótkiego życia zmieniła czterdzieści trzy miejsca zamieszkania, ale przez cały ten czas miała tylko jeden własny dom w Kalifornii.

Po ślubie z trzecim mężem, Arthurem Millerem, aktorka mieszkała na przemian w mieszkaniu na Manhattanie i w eleganckim domu. Wszystkie nieruchomości należały do Millera. Ich czteroletnie małżeństwo zakończyło się w 1961 roku.

W 1962 roku prywatny lekarz Marilyn Monroe, dr Greenson, zdecydowanie doradzał jej, aby po trzecim rozwodzie ustatkowała się i „zapuściła korzenie”.

foto: shkarec

Korzystając z jego rad, aktorka zakochała się w ładnym ogrodzie przytulnego prywatnego domu o białych ścianach w dzielnicy Brentwood w Los Angeles. Dom został zbudowany w 1929 roku i znajduje się blisko Santa Monica i oceanu, pomiędzy Sunset Boulevard i San Vicente Boulevard (główna ulica Brentwood).

Ten dom z garażem został zakupiony przez Marilyn za 77 500 dolarów na około sześć miesięcy przed jej śmiercią.

Zapłaciła 42 tys. dolarów (ze 100 tys. dolarów, które zarobiła za film „Pół żartem, pół serio”) i wzięła 6,5 % kredyt na 15 lat w City National Bank of Beverly Hills.

Pierwszy własny dom Marilyn Monroe, która w tym czasie cierpiała na depresję i załamania nerwowe, miał pomóc jej wrócić do zdrowia.

foto: shkarec

Dlaczego wybrała Brentwood zamiast prestiżowego Beverly Hills?

Chodzi o to, że Marilyn nie przepadała za reporterami. Zawdzięczała im swoją sławę, ale jednocześnie w trudnych chwilach dziennikarze nie dawali jej spokoju, potęgując tylko poczucie niepewności i samotności. Kiedyś powiedziała nawet: „Jestem wytrącona z równowagi i nie chcę, żeby ktokolwiek mi teraz przeszkadzał”

foto: shkarec

Dwudziestohektarowa rezydencja posiadała ogród z trawnikami i wieloma klombami.

Znajduje się również odkryty basen z częścią wypoczynkową oraz domek dla gości z jedną sypialnią. Willa obejmuje niewielkie patio z meblami ogrodowymi.

foto: shkarec

Aktorka chciała zmienić swoje życie i z miłością zaczęła urządzać swój dom.

Sama wybrała meble i urządziła dom z czterema sypialniami i trzema łazienkami.

foto: shkarec

Marilyn urządziła dom zgodnie z panującymi wtedy trendami, dekorując go rzeczami kupionymi podczas podróży do Meksyku.

Przytulny ogródek był jej ulubionym miejscem, gdzie spędzała dużo czasu ze swoim psem.

Wnętrze domu, który należał do Marilyn, wygląda tak.

foto: shkarec

Jednopiętrowy budynek jest w stylu kolonialnym. Rezydencja mierzy 240 metrów kwadratowych.

Tak wygląda jedna z sypialni.

foto: shkarec

Ostatnia sesja zdjęciowa i wywiad legendarnej aktorki dla magazynu Life odbyły się właśnie w tym domu 3 sierpnia 1962 roku.

foto: shkarec

Planowała zrobić pierwsze piętro nad garażem i w tej sprawie kontaktowała się już z architektem.

foto: shkarec

Marilyn pojechała nawet do Meksyku i zamówiła meble. Kiedy dotarły stoły, sofy i krzesła, Marilyn zaprosiła do siebie swojego byłego męża Joe DiMaggio.

foto: shkarec

Pomimo rozwodu, Joe nadal był jej przyjacielem.

Meble jednak go nie interesowały.

Zatrzymał się przy drzwiach wejściowych i wskazał pytająco palcem na kamienne płytki, na których wyłożono napis „Cursum Perficio”.

foto: shkarec

„To po łacinie - wyjaśniła Marilyn. - Z Nowego Testamentu. Oznacza to „Moja podróż się zakończyła" lub „Kończę swoją podróż”.

Joe był niezbyt zadowolony.

foto: shkarec

Pół roku po zakupie domu, Marilyn zmarła. W nocy z czwartego na piątego sierpnia 1962 roku Marilyn Monroe została znaleziona martwa ze słuchawką telefoniczną w ręku.

foto: shkarec

Obok łóżka leżały puste opakowania po lekach. Monroe nie zostawiła listu pożegnalnego. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok ogłoszono, że aktorka zmarła z powodu przedawkowania środków nasennych.

foto: shkarec

Ze wszystkich kochanków i mężów Monroe na jej pogrzeb przyszedł tylko Joe DiMaggio. Przez 20 lat przynosił na jej grób kwiaty.

Po Marilyn Monroe dom wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w 2010 roku został odsprzedany za 3,85 mln dolarów.

foto: shkarec

Dwa lata temu Jasmine Chiswell z Lanarkshire w Wielkiej Brytanii spełniła swoje marzenie o zakupie domu kultowej aktorki.

Jasmine sama pracuje w branży filmowej, dlatego zdecydowała się na przeprowadzkę ze Szkocji do Hollywood.

foto: shkarec

Jasmine zawsze była fanką Marilyn. Jej zdjęcia w domu należącym kiedyś do Monroe cieszą się popularnością.

Główne zdjęcie: shkarec