Zmęczenie, które nie znika rano, niepokój wieczorem, drażliwość w ciągu dnia - brzmi znajomo? Co może zrobić każdy, aby poprawić swój stan zdrowia?

W DOMU

  • Uśmiechnij się

Po przebudzeniu skup uwagę na swoim ciele. Daj sobie kilka minut, aby zrozumieć swój obecny stan: czy budzisz się energiczny czy zmęczony, czy jesteś podekscytowany nowym dniem czy nie, czy uważasz, że jesteś spięty czy zrelaksowany, wypoczęty czy zmęczony.

Celem nie jest ocena i analiza stanu, ale po prostu zauważenie go, uświadomienie sobie. Jeśli czujesz zmęczenie lub napięcie w jakiejś części ciała, skup na niej swoją uwagę, a podczas wydechu rozluźnij tę część ciała, odpuść napięcie. Na przykład wyobraź sobie, że wydychasz całe swoje napięcie - nawet jeśli leżysz na łóżku.

Teraz spróbuj uśmiechać się różnymi częściami ciała: poczuj oczy, twarz, serce, wątrobę i narządy wewnętrzne, plecy. Nasze ciało nie tylko odzwierciedla emocje - ono je tworzy. Uśmiechając się całym ciałem, napełniamy je energią radości i pogody ducha na nowy dzień.

  • Bądź wdzięczny

To ćwiczenie jest dobre na koniec dnia. Wdzięczność ma ogromne działanie uzdrawiające. Odczuwanie wdzięczności to sygnał dla układu nerwowego, że dobrze sobie radzimy. W naszym życiu jest harmonia, nie musimy nigdzie biec, nie musimy nic osiągać, nie musimy się nikomu podobać.

Oczywiście zdarzają się trudne dni i problemy, ale w życiu każdego z nas jest wiele dobrych rzeczy. Pomyśl, za co możesz dziś szczerze podziękować światu - jakie dobre rzeczy wydarzyły się w ciągu dnia? Pozwól, by wdzięczność wypełniła twoje serce.

  • Rozluźnij oczy

Wiele osób pracuje cały dzień przed ekranami komputerów i wieczorem nasze oczy są bardzo zmęczone, a w głowie huczy od myśli i problemów związanych z pracą. Zamknij oczy. Prawdopodobnie zauważysz, że twoje gałki oczne nadal się poruszają, drgają. Ta aktywność jest bezpośrednio związana z aktywnością umysłu. Teraz skieruj swoją uwagę na oczy i na wydechu rozluźnij je - tak jak rozluźniłeś mięśnie ciała. Coraz bardziej się relaksuj.

Zauważysz, że ruch gałek ocznych zacznie zwalniać, twój umysł zacznie się uspokajać. Pojawi się ogólne uczucie relaksu i spokoju, dzięki któremu łatwo jest zasnąć. Najlepiej w zupełnej ciemności i z opaską na oczach, zapominając o telefonie.

W PRACY

  • Uziemić się

Siedząc lub stojąc, skieruj swoją uwagę na obie stopy jednocześnie. Nie myślisz o stopach ani nie patrzysz, ale kierujesz na nie swoją uwagę i czujesz, jak dotykają podłogi. Ważne jest, aby było to wyczucie dwóch stóp jednocześnie. Zazwyczaj ludzie stwierdzają, że w momencie, gdy cała ich uwaga skierowana jest na stopy, ich umysł uspokaja się.

Rozejrzyj się wokół siebie. Zwróć uwagę na to, co się zmieniło w postrzeganiu otaczającego Cię świata i pracowników biura. Być może dostrzegasz rzeczy, których wcześniej nie zauważałeś.

To pozwala nam szybko sprowadzić naszą uwagę z powrotem do chwili obecnej, pozostając jednocześnie otwartym na wszystko, co nas otacza. Dobrze jest zastosować to podczas rozmowy lub spotkania, gdy potrzebujemy uziemić się i przywrócić uwagę.

  • Poznaj mądrość roślin

Bycie zajętym to nie obiektywny fakt, ale stan umysłu. Często wszystko, co musimy zrobić, aby zdążyć ze wszystkim, to przestać popadać w panikę (co powoduje że marnujemy około 30% naszego czasu i efektywności) i zacząć działać bardzo powoli i ostrożnie. I tu właśnie możemy się wiele nauczyć od roślin, które znajdują się w niemal każdym biurze.

Drzewa i kwiaty nie śpieszą się. Są uosobieniem spokoju. Rosną i rozkwitają w swoim własnym tempie. Daj sobie 5-10 minut na nic nie robienie i spróbuj poczuć jak to jest być rośliną. Pozwól sobie poczuć, w jakim tempie musisz w tym momencie pracować.

W TRANSPORCIE

  • Obserwuj swój oddech

Zachowanie spokoju w godzinach szczytu może być trudne. Szczególnie po pracy w godzinach wieczornych. Możesz jednak wykorzystać czas w drodze na ćwiczenia oddechowe - aktywuje to parasympatyczny układ nerwowy i przygotowuje ciało i umysł do spokojnego snu.

Dobrą rzeczą w tym ćwiczeniu jest to, że można je wykonywać w każdej pozycji - stojącej lub siedzącej. Zwróć uwagę na swój oddech. Wdech i wydech. Przerwa między nimi. Zwróć uwagę na wydech, a następnie na wdech. Możesz to zrobić kierując swoją uwagę na czubek nosa i skupiając się na wrażeniu, że powietrze przemieszcza się przez nozdrza. W pewnym momencie zauważysz, że zapomniałeś o oddychaniu i myślisz o innych rzeczach. Albo patrzysz na innych ludzi. Albo czytasz reklamę. Nie karć siebie, ale ponownie zwróć uwagę na swój oddech.

  • Opanuj medytację miłującej dobroci

Prawdziwą naturą ludzi jest miłość i radość. Ale dopóki nasz umysł jest niespokojny, a nasza uwaga kontrolowana jest przez zewnętrzne czynniki, nie możemy doświadczyć tej radości i miłości. Oto krótka wersja medytacji miłującej dobroci.

Poczuj całym sercem radość i wdzięczność, że tam jesteś. Że żyjesz i masz się dobrze. I życz sobie miłości, radości i zdrowia. Poczuj tę radość w swoim sercu. Teraz spójrz na ludzi wokół ciebie, zupełnie obcych i załóż, że oni, tak jak ty, marzą o pokoju, miłości i radości. Życz im tego wszystkiego.

Główne zdjęcie: zazerkalye.info