Jeśli osoba, która źle nas traktuje, należy do naszego najbliższego otoczenia, to musimy dać jej do zrozumienia, że ​​jeśli nie zmieni swojego nastawienia, będziemy musieli się od niej oddalić, ponieważ nasze dobro osobiste jest priorytetem.

Jeśli ktoś traktuje nas źle, mamy trzy możliwości: zareagować mądrze, wytrwać, zareagować agresywnie.

Zarządzanie emocjami w tak napiętych sytuacjach nie jest takie łatwe. W końcu niektóre obszary naszego mózgu są aktywowane w tym samym czasie. Kiedy jesteśmy traktowani źle, lekceważąco lub grozi nam, nasza kora przedczołowa, ciało migdałowate, przednia kora natychmiast zaczynają działać.

Te obszary są związane z naszym instynktem przetrwania, to one powodują, że reagujemy, przejawiamy agresję lub odwrotnie, uciekamy przed „niebezpieczeństwem”.

Ale takich sytuacji należy nauczyć się radzić sobie poprzez inteligencję emocjonalną. W ten sposób pozbywamy się uczucia strachu lub złości, które całkowicie nami przejmują i możemy stracić kontrolę nad sobą.

A oto 5 obietnic, które musisz sobie złożyć, aby odpowiednio zareagować, jeśli ktoś potraktuje Cię niewłaściwie.

1. Obiecuję sobie, że zawsze będę pamiętać, kim i czym jesteś.

Kiedy ktoś traktuje nas źle i przekracza wszelkie granice tego, co jest dozwolone, bardzo szkodzi to naszej samoocenie. Pogarda, obraźliwe słowa, upokorzenie, oszustwo. Jeśli mamy do czynienia z podobnymi sytuacjami i podobnymi postawami wobec samych siebie, czujemy się przytłoczeni, ponieważ uderza to w coś, co jest nam drogie: poczucie własnej wartości i integralność osobista.

A jeśli ktoś powie ci, że „jesteś bezwartościowy” lub „jesteś niczym”, to ostatnią rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wpaść w szał. Przede wszystkim w tym przypadku: nie bierz sobie do serca wypowiedzi innych osób. Powinniśmy odpowiadać z godnością i zawsze pamiętać, że jesteśmy wiele warci. Znaj swoją wartość. Słowa innych ludzi nas nie charakteryzują. Z tego powodu musisz nauczyć się dostrzegać każdą agresję skierowaną przeciwko tobie, nie tracąc wewnętrznej równowagi i nie tracąc panowania nad sobą.

2. Obiecuj sobie ograniczyć swoją agresję.

Wyobraź sobie następujący obraz: wokół ciebie unosi się złote koło, jak to ratujące życie. Pozwala „utrzymać się na powierzchni” w każdym środowisku i w każdym otoczeniu: w domu, w pracy itp. To Twoje wsparcie i codzienna siła toruje Ci drogę… Ale pewnego dnia w życiu jest ktoś, kto podchodzi do ciebie zbyt blisko.

Nosi coś ostrego na ramionach (włócznię, igłę, cokolwiek) i zdradziecko kieruje to w stronę twojego koła ratunkowego, aby przebić je i wypuścić z niego całe powietrze. Po tym zauważasz, że zaczynasz tonąć. Nie pozwól, aby ci się to przytrafiło. Masz pełne prawo temu zapobiec, bronić się, wyznaczać granice, decydować, co można, a czego nie. Nie daj się skrzywdzić.

3. Obiecuj sobie, że będziesz mówić z przekonaniem.

Po pierwsze, zawsze i w każdej sytuacji należy zachować spokój. Tylko wtedy będziesz mógł swobodnie mówić.

Wyobraź sobie pałac, białą salę z otwartymi oknami, przez które do pokoju wpada światło i powietrze. Wejdź tam i weź głęboki oddech. Nic, co mówią lub robią inni, nie powinno sprawić, że zapomnisz, kim jesteś i ile jesteś wart.

Kiedy poczujesz się całkowicie spokojny, zacznij mówić. Bycie pewnym siebie, a nawet asertywnym oznacza umiejętność mówienia spokojnie, a jednocześnie twardo, wyjaśniając, na co pozwalasz, a na co nie w stosunku do siebie. Mów bez strachu, chroń się.

4. Obiecuj sobie, że zostawisz na boku każdego, kto źle ciebie traktuje.

Ktoś, kto źle cię traktuje, nie zasługuje na twój czas ani troskę. Są ludzie - prawdziwi specjaliści, "profesjonaliści" od tworzenia problemów dla każdego. Swoim złym nastrojem starają się zarazić wszystkich i gardzą tymi, którzy najmniej na to zasługują.

Bardzo często ci, którzy nas gnębią, pochodzą z naszego najbliższego otoczenia: koledzy, krewni, a nawet nasz partner życiowy.

Ale tutaj ważne jest, aby nie zapomnieć o jednej ważnej zasadzie: ten, kto źle cię traktuje, nie szanuje cię, nie współczuje, nie podziela twoich emocji. I nie możesz żyć w takim napięciu z dnia na dzień, to jest zbyt destrukcyjne dla Twojej osobowości.

Trzeba się nad tym zastanowić i podjąć odpowiednią decyzję: jasno powiedzieć tej osobie, że nie możemy dopuścić do takiego stosunku do nas i pozwolić, by nadal sprawiała nam cierpienie. Niech wie, że jeśli tak dalej będzie, to będziemy musieli się od niego zdystansować i utrzymać ten dystans dla naszego dobra. W końcu twoje samopoczucie emocjonalne jest w tym przypadku na pierwszym miejscu.

5. Obiecaj sobie, że wyleczysz ranę i staniesz się jeszcze silniejszy.

W takich sytuacjach najwięcej cierpienia sprawiają nam najbliżsi: nasz partner, brat, rodzice... A czasami nie wystarczy tylko nawiązać dystans. Rozczarowanie i uraza pozostają, a ta rana w duszy musi się zagoić.

Daj sobie czas. Potrzebujesz czasu dla siebie, aby było łatwiej, wybierz aktywność, którą lubisz: spacer, pisanie, rysowanie, podróżowanie, spędzanie czasu z przyjaciółmi.

Komfort można znaleźć w wielu rzeczach. Ale najlepszym sposobem na wyleczenie naszych ran jest otaczanie się ludźmi, którzy naprawdę nas kochają i którzy zasługują na naszą miłość. I tak jak są ludzie, którzy mogą wnieść smutek i gorycz do naszego życia, są tacy, którzy pozwolą nam zacząć od nowa. Po prostu je znajdź.

Główne zdjęcie: zazerkalye.info