Wiltshire malował przez pięć dni niemal bez przerwy.

Brytyjski artysta Stephen Wiltshire znany jest ze swojej zdolności do dokładnego odtwarzania z pamięci krajobrazu, który widział tylko jeden raz. Przez 45 minut latał nad Nowym Jorkiem helikopterem, a następnie spędził pięć dni na rysowaniu dokładnej panoramy Manhattanu.

Wiltshire malował przez pięć dni niemal bez przerwy.

foto: storyfox

Gotowe dzieło jest sporych rozmiarów. Mężczyzna zapamiętuje szczegóły z precyzją równą aparatowi fotograficznemu. Następnie odtwarza w taki sposób, aby można było wyobrazić sobie, że ogląda się miasto z helikoptera.

„Stephen Wiltshire ma naprawdę wyjątkowy dar, ogromny talent. To, że mogliśmy zaprosić Stephena do zamieszkania w Empire State Building to dla nas zaszczyt. Możliwość obserwowania go podczas pracy to niesamowite przeżycie”.

Komunikat prasowy Anthony'ego Malkina, prezesa Empire State Realty Trust, który jest właścicielem wieżowca

foto: storyfox

Kiedy Wiltshire miał trzy lata, zdiagnozowano u niego zespół sawanta, czyli stan, w którym osoby z zaburzeniami rozwojowymi (takimi jak autyzm czy zespół Aspergera) wykazują niesamowite zdolności w jednej lub kilku sferach życia. W wieku pięciu lat chłopiec został przyjęty do Queensmill School dla dzieci o specjalnych potrzebach, gdzie nauczyciele odkryli jego talent.

foto: storyfox

Dziecko nie mówiło, było zamknięte w sobie i często wpadało w histerię. Stephen wypowiedział swoje pierwsze słowo – „papier” - w wieku dziewięciu lat, kiedy nauczyciele zabrali wszystkie niezbędne rzeczy do rysowania, a on musiał prosić o ich zwrot.

foto: storyfox

W wieku ośmiu lat Stephen sprzedał swoje pierwsze dzieło: brytyjski premier Edward Heath poprosił go o narysowanie katedry w Salisbury. W 1987 roku ukazał się film dokumentalny o zespole sawanta, a w nim fragment o 12-letnim chłopcu Wiltshire, który z niezwykłą dokładnością odwzorowywał na papierze architekturę Londynu. Były prezes Royal Academy of Arts nazwał go najlepszym artystą wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

foto: storyfox

Dorastając, Wiltshire rysował panoramy miast na całym świecie: Tokio, Madryt, Dubaj, Jerozolima, Sydney, Szanghaj, Stambuł, Meksyk i Rzym. Wszystkie swoje prace wykonuje za pomocą ołówka i długopisu.

Ale ulubionym widokiem artysty (jeśli nie liczyć jego rodzinnego Londynu) jest Nowy Jork.

foto: storyfox

„Po wielu, wielu latach podróżowania i rysowania miast na całej planecie, zawsze wracam na Manhattan w poszukiwaniu inspiracji. Empire State Building od dawna jest moim ulubionym budynkiem na świecie”.

foto: storyfox

W 2006 roku królowa Elżbieta II odznaczyła Wiltshire Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla kultury. W tym samym roku mężczyzna założył galerię w najstarszym londyńskim pasażu handlowym - Royal Opera Arcade.

Główne zdjęcie: storyfox