Rekin jest uważany za najbardziej krwiożerczego ze wszystkich morskich drapieżników. Jednak rekin również potrafi się bać. Wrogiem rekinów są delfiny. Dlaczego rekin boi się delfina, mimo że czasem jest znacznie większy?

Istnieje teoria, że rekin ucieka na widok delfinów, ponieważ w ten sposób próbuje się uchronić. Delfiny żyją w stadach i według wielu dowodów i badań posiadają inteligencję, która wciąż jest niezrozumiała dla człowieka. Jeśli nie robią ludziom krzywdy, a wręcz przeciwnie, zawsze im pomagają, to nie znaczy, że delfiny są spokojnymi i niegroźnymi stworzeniami.

Świetnie radzą sobie zarówno w obronie, jak i w ataku. Delfiny przy dużej prędkości uderzają w rekina nosem w jego brzuch lub skrzela, są to najbardziej wrażliwe miejsca drapieżnika. Z kolei prędkość i potężne uderzenie może być dla rekina śmiertelne. Na widok agresywnego rekina delfiny atakują go i zwyciężają. Jeśli rekinowi uda się w porę uciec, pozostanie przy życiu.

Ta wojna między rekinami a delfinami jest zjawiskiem dość powszechnym, dlatego rekin nie próbuje już atakować ludzi, choćby nie wiem jak był głodny, jeśli w pobliżu są delfiny.

foto: kakao.im

Na szczególną uwagę zasługuje podejście delfinów do ludzi. Często pełnią rolę ratowników przed rekinami oraz gdy człowiek tonie w morzu. Istnieje udokumentowany przypadek, gdy delfiny otoczyły czterech pływaków w okolicach Nowej Zelandii, uniemożliwiając im przebicie się przez ich stado, choć przestraszeni ludzie podejmowali takie próby.

Dopiero po jakimś czasie jeden z pływaków zdołał wydostać się i zobaczył krążącego w pobliżu ogromnego, trzymetrowego rekina. Przez prawie godzinę delfiny uniemożliwiały rekinowi zbliżenie się do ludzi, dopóki ci nie zbliżyli się do płytkiej wody.

Tego typu historii jest mnóstwo. Delfiny często pomagają ludziom poradzić sobie z kłopotami na morzu czy w oceanie.

Główne zdjęcie: kakao.im