Czy możliwe jest przetrwanie we współczesnym świecie bez dóbr materialnych? Psychoterapeutka z Niemiec Heidemarie Schwermer odpowiedziała na to pytanie przeprowadzając eksperyment, który trwał 20 lat. Pragniemy opowiedzieć o wyjątkowym eksperymencie kobiety, która uznała, że ​​światu przyda się odrobina bezinteresowności.

Przez 47 lat Frau Schwermer zdołała pomóc wielu pacjentom, którzy znaleźli się w trudnych sytuacjach życiowych. Jako osoba skłonna do empatii, Heidemarie starała się ułatwiać kontakt między potrzebującymi a chętnymi do pomocy.

Dzięki jej staraniom w 1994 roku powstał wyjątkowy program „Give and take central”. Zasadą działania była wzajemnie korzystna wymiana towarów i usług, bez pośredników, którym w zwykłym życiu staje się pieniądz.

Wystarczyło przykleić naklejkę programu na drzwiach domu, samochodzie czy plecaku, aby zakomunikować chęć dzielenia się i okazywania pomocy. Do ruchu zaczęli dołączać nie tylko pokrzywdzeni, ale także całkiem zamożni mieszkańcy, emeryci i po prostu osoby samotne. Miejsce zamieszkania, jedzenie lub niezbędne rzeczy można otrzymać wykonując proste prace lub dzieląc się swoimi umiejętnościami.

W życiu Heidemarie kilka lat później również zaszły zmiany - dzieci zaczęły żyć samodzielnie, a małżeństwo rozpadło się. Prawdopodobnie osobiste doświadczenia pobudziły psychoterapeutkę do zmiany swojego życia - w wieku 53 lat zdecydowała się na niezwykły eksperyment. Kobieta zrezygnowała z pieniędzy na rok, co oznaczało niepłacenie czynszu, niekupowanie jedzenia i ubrań, ale przetrwania w taki sposób, w jaki robili to uczestnicy programu „Give and take central”.

Miała przy sobie małą walizkę i dwieście euro - to wszystko co zabrała z dotychczasowego życia. Na początku nie było jej łatwo. Nie wszyscy potrzebowali porady psychologa, więc kobieta musiała szukać sposobów na zdobycie potrzebnego jej wyżywienia i noclegu.

Nauczyła się myć okna, kosić trawniki, pracowała jako sprzątaczka i guwernantka, a niektórzy po prostu potrzebowali rozmowy. Co zaskakujące, takie życie spodobało się Heidemarie. Czuła się całkowicie swobodnie. Nawet te 200 euro nie zostały przez nią wykorzystane.

Po rocznym eksperymencie nie wróciła już do poprzedniego życia, wręcz przeciwnie, jej filozofia zwróciła uwagę prasy i telewizji. Schwermer prowadziła wykłady, napisała książkę i stała się bohaterką filmu dokumentalnego. Zarobione pieniądze były przekazywane na cele charytatywne.

Nie wszyscy są gotowi żyć jak Heidemarie Schwermer, ale idea, że ​​pieniądze nie dają szczęścia, sprawiła, że mnóstwo ludzi zaczęło o tym zastanawiać się. Ta kobieta już nie żyje, jednak program „Give and take central” nadal trwa, podobnie jak zostało wielu naśladowców utalentowanej i bezinteresownej psychoterapeutki.

Główne zdjęcie: lemurov.net