Geniusz, prowokator, cynik, miłośnik alkoholu i kobiet. Charles Bukowski mówił o sobie: „Nie lubię zasad, religii i moralności. Nie pozwolę, by społeczeństwo zmieniło mnie na swój własny sposób”. W ten sposób, dzięki własnym zasadom, miał udane życie. Wybraliśmy najbardziej znane cytaty pisarza o życiu i motywacji.

Amerykański pisarz i poeta Charles Bukowski był nie tylko skandalistą i miłośnikiem alkoholu, ale także filozofem. Mało kto potrafił tak precyzyjnie pisać o życiu, bez hipokryzji i upiększeń. Być może te cytaty zmotywują Cię do działania.

NIE TRAĆ CZASU NA ZBĘDNE RZECZ

„Zrozum mnie. Nie lubię zwykłego świata. Żyję w innym świecie i nie mam czasu na rzeczy, które nie mają duszy”.

Całe życie zastanawiamy się nad tym, kim jesteśmy, w jaki sposób żyjemy. Każdy jest wyjątkowy, każdy ma wady, zalety, talenty, lęki i dziwactwa. Jednak pewnego dnia dochodzi do sytuacji, w której nie chcemy już tracić czasu. Sukcesywnie uczymy się kochać siebie i nie tracić zbyt wiele energii na „toksycznych” ludzi czy rzeczy, które nie zasługują na uwagę. Stajemy się mądrzejsi i lepiej poznajemy siebie.

SAMOTNOŚĆ NIE JEST NAJGORSZĄ RZECZĄ W ŻYCIU

„Są gorsze rzeczy niż samotność. Ale często potrzeba mnóstwa czasu, aby zdać sobie z tego sprawę, zaś w większości przypadków, gdy zdasz sobie z tego sprawę, jest już za późno, przy czym nie ma nic gorszego niż to, że nie udało ci się tego zrobić wcześniej”.

Wiele osób boi się zostać sam na sam ze sobą, ponieważ nie zna siebie. Samotność może być dobrym towarzyszem, daje szansę na przemyślenie ważnych spraw, głębsze poznanie siebie. Wiele rzeczy jest znacznie gorszych od samotności, ale zazwyczaj zdajemy sobie z tego sprawę zbyt późno. Więc Carpe diem. Poznawaj siebie, ciesz się komunikacją z samym sobą, rób głupie rzeczy, śmiej się, płacz, żyj!

KAŻDY MA W SOBIE MOTYWACJĘ

„Nikt cię nie uratuje, tylko ty sam, a uratować siebie warto. Nie jest to łatwa wojna do wygrania, ale jeśli jest coś, o co warto walczyć, to właśnie o to”.

Nikt nie będzie błagał nas o opowiedzenie o naszych marzeniach, tylko my sami możemy stworzyć rzeczywistość, której pragniemy. Każdy dzień jest walką, zdarzają się porażki, ale poza nimi również sukcesy, które sprawiają, że mamy więcej wiary w siebie. Marzenia zawsze są trudne do osiągnięcia, ale bez tego nie byłoby sensu marzyć. Jeśli zastanawiasz się czy warto walczyć, starać się każdego dnia jak najlepiej, wstawać po każdej porażce, dalej wierzyć w siebie, nawet jeśli ta wiara jest złudna, to warto.

NIE BÓJ SIĘ ŚMIAĆ Z NAPOTKANYCH TRUDNOŚCI I ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA

„Jesteśmy tu po to, by śmiać się z napotykanych trudności i żyć tak dobrze, by śmierć bała się nas zabrać”.

Naucz się śmiać z siebie, z sytuacji, które się nam przytrafiają. Jest to niezbędne, aby być szczęśliwym. Poczuj uśmiech innych i nie zapominaj, że miłe słowo czy gest może wiele zmienić. Trzeba wycisnąć z życia wszystko i umieć się nim cieszyć. Liczy się każda chwila, zarówno ta gorsza jak i dobra.

STAWIAMY WŁASNE GRANICE

„Moje dążenia do celu są ograniczone przez mój strach”.

Najważniejszą przeszkodą w realizacji naszych marzeń często jesteśmy my sami. Lenistwo i strach nie pozwalają nam ruszyć w kierunku naszych celów i stworzyć wokół siebie świat, o którym marzymy. Zadaj sobie pytanie: co bym zrobił, gdybym się nie bał? To normalne, że odczuwamy strach, ale w większości przypadków nie jest on niczym uzasadniony. Musimy nauczyć się zarządzać naszymi lękami i nie pozwolić, by nas paraliżowały.

RÓB GŁUPIE RZECZY

„Niektórzy ludzie nie wiedzą, jak zaszaleć. Mają strasznie nudne życie”.

Czasami warto jest robić głupie rzeczy. Wybierz się na niezaplanowaną wycieczkę, przytul kogoś, kogo lubisz, zamieszkaj za granicą, zatańcz na środku ulicy, zaśpiewaj głośno pod prysznicem. Krótko mówiąc, pozwól sobie na to. Pamiętasz jak byłeś dzieckiem i niczego się nie bałeś? Dzieci wygłupiają się cały czas, nie przejmując się tym, co powiedzą inni, po prostu robią to, na co mają ochotę. Do tego właśnie powinieneś dążyć.

POMÓŻ SOBIE

„Aby zacząć ratować świat, trzeba ratować każdego człowieka z osobna, po kolei. Ratowanie wszystkich to romantyzm lub polityka”.

Często poświęcamy zbyt wiele energii na pomoc innym, a zapominamy o własnym życiu. Czasami, zanim pomożemy lub uratujemy kogoś, musimy najpierw uratować siebie. Egoizm w niektórych sytuacjach nie zaszkodzi. Jest konieczny, aby odpocząć i ruszyć dalej.

Główne zdjęcie: zazerkalye.info