Maliny muszą być w odpowiedni sposób posadzone. Można to zrobić w następujący sposób. Maliny sadzimy w rzędach oddalonych od siebie o 70 cm, przy czym odstęp między rzędami powinien wynosić 2,5 m.

Szerokość grządki powinna wynosić 70 cm. Grządka powinna być ogrodzona deskami bądź kamieniami o wysokości 20 cm, natomiast dołek dla malin musi mieć głębokość około 20 cm. Dzięki temu łatwiej będzie nawozić i podlewać krzewy.

Wiosną należy posypać wierzchnią warstwę gleby obok krzewów obornikiem, kompostem i słomą. Maliny powinny być nawożone mocznikiem i popiołem. Chodzi o to, że przez taką warstwę ściółki jest bardzo trudno przebić się chwastom. Ściółka chroni krzewy przed deptaniem i służy „okryciem”. Maliny powinny być zbierane nieco wcześniej niż zazwyczaj, około tygodnia wcześniej. Dzięki temu można uzyskać dużo plonów.

Szczególnie ważne jest trzecie przycinanie malin. Pierwsze odbywa się między 25 maja a 5 czerwca. Należy przyciąć wszystkie młode pędy, czyli te zielone, o 5 cm. Pędy przestają wtedy rosnąć. Następnie, po kilku dniach, zobaczysz od 3 do 5 pędów bocznych o długości około 35 cm.

Drugie przycinanie przeprowadza się po ostatnich zbiorach. Należy przyciąć wszystkie pędy owocujące. Na krzewie pozostanie 4-5 pędów - to te, które zostały przycięte podczas pierwszego przycinania. Do pozostałych pędów dostarczane są składniki odżywcze. Dzięki temu pojawiają się dodatkowe pąki. Do tego pędy zastępcze otrzymują więcej energii słonecznej. Po dziesięciu dniach od przycięcia pozostałe pędy przybierają kolor brązowy.

Pod koniec lata należy przeprowadzić trzecie przycinanie. Przycinamy 3-5 pędów bocznych. Powinny one być przycięte o 15-20 cm od góry. To, co zostanie przycięte, może być wysuszone w cieniu i użyte do zrobienia herbaty.

Po co jest potrzebne trzecie przycinanie? Jeśli pędy nie zostaną przycięte, po zimie będą bezużyteczne. System korzeniowy dostarcza im składników odżywczych, ale nie jest to przydatne. Kiedy te pędy są usuwane, składniki odżywcze trafiają do pędów zastępczych. W ten sposób można uzyskać wspaniałe zbiory malin!

Główne zdjęcie: google