Aby móc w ogrodzie zbierać nie tylko obfite, ale również i zdrowe plony, a także pożyteczne, wielu ogrodników odmawia stosowania nawozów chemicznych. I słusznie. Jednak również nie możemy pozostawić rośliny bez dokarmiania, ponieważ takie podejście doprowadzi do słabego wzrostu roślin lub do braku dobrych plonów. Więc możemy uratować sytuację używając zwykłe mleko jako nawóz.

Dlaczego właściwie mleko?

Należy od razu zauważyć, że ludzie od dawna zauważyli właściwości zdrowotne tego produktu. Dlatego wcale nie jest zaskakujące, że jako nawóz, mleko w pełni zastępuje wiele zakupionych przez ogrodników dokarmiaczy.

Niewątpliwą zaletą tego produktu jako nawozu jest jego naturalne pochodzenie. Mleko ma wiele plusów, gdy stosujemy ten napój na naszej działce:

1. Jako nawóz. Warto podlewać mlekiem rośliny w ogrodzie, lecz w tym przypadku zaleca się stosowanie surowego mleka. Wielu ogrodników stwierdziło, że obróbka cieplna obniża jakość takiego naturalnego nawozu.

2. Jako ochrona przed szkodnikami. Ten produkt w dosłownym tego słowa znaczeniu zabezpiecza rośliny przed szkodnikami, tworząc nie jakby „folię ochronną” na łodygach i liściach. Dobrze wiemy, że owady nie trawią laktozy, dlatego zostawiają w spokoju nasze rośliny.

3. Jako ochrona roślin przed chorobami. Mikroorganizmy nie mają szansy na przekroczenie bariery mlecznej. Dlatego bardzo ważne jest spryskiwanie liści.

4. Wspomaga inne dokarmiaczy. Produkt działa również jako element wspomagający inne rodzaje nawozu – razem z mlekiem są one o wiele lepiej wchłaniane przez rośliny.

foto: syl.ru

Nawóz z mikstury mlecznej

Dopiero gdy minie jeden tydzień po przesadzeniu sadzonek zaleca się stosowanie nawozu z mikstury mlecznej. Po podlaniu takim nawozem papryka szybko zaczyna się przebarwiać i dojrzewa szybciej.

Wskazane jest podlewanie papryki co dwa tygodnie.

Nie można używać mleka w czystej postaci, musi być rozcieńczone wodą.

Aby dokarmić paprykę, należy wziąć 1 litr mleka i wlać go do wiadra wypełnionego wodą (niektórzy doświadczeni ogrodnicy do tego rodzaju nawozu dodają jeszcze około 15 kropli jodu). Paprykę należy podlewać wieczorem, wlewając do korzeni około pół litra nawozu.

Główne zdjęcie: syl.ru