Czasami ogórki rosną pyszne, chrupiące, pachnące, soczyste, ale ... krzywe i niezdarne. Wydawałoby się, że nie mamy na co narzekać: najważniejsze jest to, że są smaczne i zdrowe. Jednak w rzeczywistości takie ogórki są bardzo niewygodne w przetworach – gospodynie domowe zgodzą się ze mną. Krzywe ogórki są całkiem dobre na sałatki lub po prostu do zjedzenia, ale nie da się ich prawidłowo zmieścić w słoikach.

Dzisiaj powiem wam, dlaczego ogórki rosną w dziwnych kształtach, krzywe, skręcone i jak tego uniknąć.

Dlaczego ogórki wyrastają krzywe i jak temu zapobiec?

Przyjrzyjmy się każdej opcji wykrzywienia ogórków i zobaczmy, dlaczego tak się dzieje i co trzeba zrobić, żeby owoce się wyprostowały, a przyszłe plony były doskonałe.

Jeśli ogórki przyjmują kształt gruszki, przy czym też żółkną – najprawdopodobniej roślinom brakuje potasu. Ogórki są bardzo wymagające w odniesieniu do ilości potasu w ziemi. Nawiasem mówiąc, to właśnie ten pierwiastek chemiczny odpowiada za smak ogórków. Dlatego nie można dopuścić do jego niedoboru w okresie wiązania i aktywnego tworzenia plonów. Aby uzupełnić brak potasu, możesz dokarmiać rośliny naparem z popiołu lub podać mineralny nawóz potasowy: 20 gramów siarczanu potasu na 10 litrów wody do dokarmiania korzeniowego, lub 8 gramów siarczanu potasu na jedno wiadro wody – do nawożenia dolistnego.

Jeśli owoce, wręcz przeciwnie, są pucołowate i grube przy szypułce, zwężają się do dołu, przybierając kształt marchewki, a końcówka zmienia kolor na żółty – oznacza to, że roślinom brakuje azotu. W takiej sytuacji rośliny będą wolno się rozwijać i rosnąć. Należy uważać, aby podczas owocowania nie przekarmić roślin azotem, w przeciwnym razie będą one rosnąć w liście i łodygi, ale nie zaczną owocować. W takim przypadku wystarczy użyć nawozu z naparu z obornika krowiego (1:12) lub spryskać je roztworem mocznika (5 g na 1 litr wody).

Nagłe zmiany temperatury mogą spowodować, że ogórki będą rosnąć w kształcie klepsydry. Szczególnie ten problem może być istotny późnym latem pod koniec okresu owocowania ogórków. Aby chronić rośliny w otwartym gruncie przed mrozem, należy zbudować małą szklarnię z łuków i materiału pokrywającego.

Podobną anomalię w rozwoju owoców może powodować podlewanie roślin zimną wodą, a także nieregularne podlewanie. Ogórki to rośliny, które należy podlewać wyłącznie ciepłą wodą.

Z braku wilgoci ogórki zaczynają się skręcać i twardnieć. Jeśli na krzakach wiszą zakręcone owoce, należy zwiększyć podlewanie. Idealne dla ogórków jest podlewanie codziennie lub co drugi dzień, które daje 3-4 litry wody na roślinę.

Skręcanie ogórków może również wystąpić z powodu niewystarczającego zapylania roślin, wtedy również końcówka ogórka zmienia swój kolor na żółty. Szczególnie często ten problem występuje w szklarniach, gdzie razem rosną różne odmiany i hybrydy ogórków. W takim przypadku już nie ma możliwości pomóc roślinom w okresie owocowania. Należy pamiętać o tym błędzie na przyszłość. W okresie kwitnienia zalecane jest spryskiwanie okien i drzwi w szklarni roztworem miodu, aby przyciągnąć pszczoły do środka.

Główne zdjęcie: google.com