Brytyjska monarchini po raz pierwszy pojawiła się publicznie po pożegnaniu z 99-letnim księciem Filipem. 95-letnia Elżbieta II poruszyła swoich poddanych podczas oficjalnego wydarzenia.

Królowa zdjęła żałobę po śmierci męża i powróciła do wykonywania obowiązków 18 dni po śmierci księcia Edynburga. Elżbieta II przeprowadziła wirtualną audiencję w zamku Windsor za pośrednictwem połączenia wideo. Wyglądała na szczuplejszą, ale uśmiechała się do rozmówców.

Ulubienica Brytyjczyków zdjęła już swój czarny żałobny strój. Pojawiła się w bladoniebieskiej sukience ozdobionej dużymi fioletowymi, białymi i żółtymi kwiatami. Jej wygląd dopełniały małe kolczyki z pereł, wielowarstwowy naszyjnik z pereł i diamentowa broszka.

foto: cosmo.ru

Królowa rozmawiała z ambasadorami Łotwy i Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przebywali w Pałacu Buckingham. Ambasador Łotwy Ivita Burmistre przedstawiła publiczności listy swojej poprzedniczki oraz własne listy uwierzytelniające. To samo przemówienie wygłosiła ambasador Wybrzeża Kości Słoniowej Sarah Affu Amani.

Brytyjczycy byli zadowoleni z publicznego wystąpienia Jej Królewskiej Mości. „Nasza królowa wróciła”, „Jak miło widzieć, że się uśmiecha”, „Trochę schudła, ale świetnie wygląda”, „Jesteś dla nas przykładem nieugiętości” - zauważyli użytkownicy.

Dwutygodniowy okres królewskiej żałoby na cześć księcia Filipa zakończył się w piątek dla monarchii, co oznacza, że ​​Windsorowie mogą teraz wrócić do pracy w pełnym wymiarze godzin. Rodzina królewska zgromadziła się na wzruszającym pożegnaniu z Filipem 17 kwietnia na nabożeństwie żałobnym w kaplicy św. Jerzego. Królowa siedziała sama, opłakując swojego męża.

foto: cosmo.ru

W tym samym czasie, cztery dni po gorzkiej stracie, monarchini przeprowadziła audiencje niepubliczne. 13 kwietnia rozmawiała z hrabią Peel, który zrezygnował z roli Lorda Chamberlaina. Dzień później poznała swojego nowego Lorda Chamberlaina, barona Parkera. Nie została sfotografowana podczas tych dwóch wydarzeń. Chociaż królowej nie widziano publicznie, Pałac Buckingham uważa audiencje za oficjalne wydarzenie publiczne.

12 dni po śmierci męża Elżbieta II skończyła 95 lat. Jednak wszystkie wydarzenia związane z długo oczekiwaną i szacowną rocznicą koronowanej osoby zostały odwołane. Elżbieta II wysłała wiadomość z wdzięcznością do wszystkich, którzy wspierali ją po jej gorzkiej stracie.

Główne zdjęcie: cosmo.ru