Co może być gorszego niż stracić rodzinę w wieku średnim? Nawet nie wiem, jak to wyrazić, ale moja sytuacja jest dokładnie taka. Nie jestem jeszcze stara, mam dopiero 53 lata, ale mój mąż nie widzi już we mnie kobiety.

Co więcej, znalazł sobie inną kobietę. Nigdy nie myślałam, że to mi się przydarzy, ale potrzebuję pomocy i wsparcia. Inaczej nie dam rady. Przebywanie w czterech ścianach, a wszystko po co?

Nasz syn jest teraz dorosły i niedługo sam zostanie ojcem. Pomimo jego sytuacji rodzinnej, czasami ze sobą rozmawiamy. Czasami daje mi jakieś rady, a ja udzielam mu wskazówek i tak właśnie wygląda nasze życie.

Staram się nie wtrącać w jego życie, ponieważ jest już dorosły. Cóż, jego ojciec zachowywał się zupełnie inaczej. Mój mąż zawsze powtarzał, że ludzie powinni być bardziej samodzielni. Zawsze krytykował mnie z powodu niechlujności i braku organizacji. Takim właśnie jest człowiekiem.

Nie będę jednak ukrywać, że nadal kocham mojego małżonka. Opiekował się mną przez całe życie. Zabrał mnie z małego miasteczka, pokazał świat.

Pomagał moim rodzicom, ani razu nie żądając od nich niczego. To dzięki niemu jestem dziś taka, jaka jestem. Podczas gdy wszystkie moje przyjaciółki narzekają na ciężkie życie, nudną pracę, słabe zdrowie, ja nic z tych rzeczy nie doświadczam.

Nawet przy wychowaniu syna pomagali mi inni ludzie: nianie, sprzątaczki i tak dalej. Więc tak, nie mam powodów do narzekania na swój los.

Dlatego przez te wszystkie lata przywiązałam się do mojego męża, mojego mężczyzny. Zawsze był elegancki, władczy, dążący do celu. Pewny siebie, traktował innych z należytym szacunkiem.

To dlatego wciąż ma wielu lojalnych przyjaciół, jego pracownicy nigdy nie skarżyli się na zarobki czy złe traktowanie. Myślałam, że będziemy razem już zawsze. Ale to były tylko marzenia.

Wraz z wiekiem, pomimo wszystkich moich wysiłków i chodzenia na siłownię, bardzo przytyłam. Mój trener poradził mi, abym zapisywała w notatniku, co dokładnie zjadłam w ciągu dnia, by móc obliczyć kalorii.

Próbowałam, wypełniałam wszystko, ale nic się nie zmieniło. Wyglądało to tak, jakby mimo wszystko tyłam. Oczywiście wpadłam w depresję i mój mąż to zauważył.

Być może to z powodu tego, jak zaczęłam wyglądać, a może z powodu depresji, lecz wolał spędzać czas inaczej niż do tej pory. Albo jeździł za miasto do swojego przyjaciela, gdzie robili grilla i chodzili nad rzekę.

Potem mój mąż zaczął zostawać dłużej w pracy, żeby załatwić wszystkie niezbędne sprawy. Zazwyczaj pomagali mu w tym asystenci, ale teraz wolał robić wszystko sam. Oczywiście zgadzałam się z każdą jego decyzją.

Aż w końcu dowiedziałam się, że tak naprawdę nieobecność mojego męża miała tylko jeden cel - spędzić czas z inną kobietą.

Jest młodsza ode mnie o ponad 10 lat. Jest tak samo wysportowana jak ja, gdy byłam w jej wieku. Nawet kolor włosów mamy taki sam. Może jest kobietą, której się nie zdradza.

Czyli zamienił mnie na inną, która jest podobna do mnie, tylko młodsza i wysportowana? Ale to ja urodziłam naszego syna. To ze mną mój mąż mieszkał przez tyle lat. Jesteśmy parą, która żyła razem przez cały ten czas.

Tych rzeczy nie można zignorować ani o nich zapomnieć. Wygląd jest ważny, zgadzam się. Ale co z uczuciami i wzajemnym szacunkiem, czy to nie jest najważniejsze w związku?

Mój syn uspokaja mnie i mówi, że ojciec ma po prostu kryzys wieku średniego. Dlatego próbował uciec od tego uczucia. Zdaniem mojego syna cała ta historia powinna się wkrótce skończyć, ponieważ zna swojego ojca jako zdeterminowanego i stanowczego człowieka.

W tym się z nim zgadzam, ale czy mniej się martwię? Oczywiście, że nie. Nadal nie śpię po nocach, czekając na telefon od męża.

Co prawda zabrał ze sobą tylko swoje rzeczy osobiste, zostawiając mnie mieszkanie, samochód i pieniądze w sejfie, ale nie sądzę, by to uczyniło mnie szczęśliwszą. Tak, nie będę głodować i mogę robić, co chcę.

Ale jakoś nie mam na nic ochoty. Po prostu leżę w łóżku i oglądam zdjęcia. Mam tyle wspomnień i ani jednego złego! Wiem, że wiele par się rozwodzi i to też jest smutne. Ale dla nich to jest niczym uwolnienie, koniec ich udręki.

U mnie jest odwrotnie. Byłam szczęśliwa w moim małżeństwie. Mąż zajmował się wszystkim. Ani przez chwilę nie zastanawiałam się, jak przeżyć kolejny dzień.

Ponieważ cały dzień musiałam być w domu, a wieczorem przychodził mój mąż i tylko on decydował, co będziemy robić. Za każdym razem byłam w pełni zadowolona z jego wyboru.

Jeśli chciałam wyjść z przyjaciółkami, zawsze najpierw pytałam go o zgodę, a dopiero potem dawałam im znać, czy przyjdę na spotkanie, czy nie.

To było moje idealne życie. Ślepo wierzyłam, że jestem kobietą, której nie można zdradzić.

Zawsze będę na niego czekać. Nie powiem ani słowa o jego relacjach z tą kobietą. Nie obchodzi mnie to, dopóki on jest przy mnie. Właśnie to czuję do mojego jedynego mężczyzny, mojego męża, ojca mojego dziecka.

Jeśli to nie jest miłość, to co nią jest? Ponieważ wierzę, że nie ma nic silniejszego niż ten rodzaj miłości. I tylko ona może dać mi szansę, by wszystko wróciło do tego, co było.

Najważniejsze to wierzyć i czekać. Prędzej czy później wszystko wróci do normy. Jestem tego pewna.

Główne zdjęcie: planet