Specyficzny zapach w niektórych miejscach sprawia, że każdy z nas czuje się tam bezpiecznie i komfortowo. Także często miejsce jest utożsamiane przez nas z konkretnym zapachem lub aromatem. Są tacy ludzie, którzy dokładnie o tym wiedzą. Są to osoby, które… posiadają umiejętność leczyć zapachami. U takich ludzi w domu często możemy odczuć zapach spalonego liścia laurowego. Okazuje się, że ta roślina ma nowe oraz wspaniałe właściwości!

Liście laurowe to nie tylko aromatyczna przyprawa i nie tylko dodatek do różnych dań, który cieszy się u polaków ogromna popularnością, bowiem jest stosowane do marynatów, zup, bigosu itp. Dobrze wiemy, że liść laurowy bardzo często jest używany w kuchni śródziemnomorskiej. Lecz jednak liście laurowe stanowi skuteczną broń w walce z przeróżnymi zapachami, które bardzo trudno wyeliminować.

Już starożytni Grecy i Rzymianie wierzyli, że „laurus nobilis” albo w języku polskim „wawrzyn szlachetny” ma wielki potencjał zdrowotny. W starożytnej Grecji i Rzymie liście laurowe wykorzystywali nie tylko jako ozdobę lub podczas wykonywania rytuałów czy obchodzenia wielkich świąt albo ważnych wydarzeń. Uważano bowiem, że wawrzyn szlachetny ma wyjątkowe właściwości zdrowotne. Dlatego liście z tego drzewa palono w misach, czyli używano jako kadzidło. Najgenialniejsi ludzie w starożytności byli przekonani, że zapach spalonego liścia laurowego ma terapeutyczne właściwości – antydepresyjne oraz relaksacyjne.

Nie bez powodu Grecy i Rzymianie wierzyli, że wieniec laurowy jest symbolem zwycięstwa i wybitnych osiągnięć we wszystkich dziedzinach życia!

foto: google

Otóż okazuje się, że liścia laurowe (zwane też liśćmi bobkowymi) mają nie tylko walor smakowy, lecz mogą mieć działanie kojące, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, a także… zapobiegające napadom epilepsji (albo inaczej padaczki)! Wszystkie te właściwości lecznicze są sprawą licznych składników, które zawiera naturalny olej laurowy.

foto: google

Wtedy, gdy wdychamy olejek laurowy, mamy szansę na oczyszczenie dróg oddechowych. Jest to również środek na obniżenie ciśnienia krwi. Olejek laurowy działa jako regulator poziomu cukru we krwi. Ten składnik liścia laurowego również redukuje stres, poprawia naszą sprawność umysłową, oraz ma nieoceniony i kojący wpływ na nasze samopoczucie.

A teraz czas na zabawny fakt: większość ludzi nie znosi smaku liścia laurowego. Dlatego gdy przez przypadek laur trafi do naszych ust, zaraz odczuwamy nieprzyjemny smak i od razu się krzywimy… Za to zapach liścia laurowego wydaje się nam odprężający, dlatego jak najbardziej zachęcamy do tego, aby często wąchać wawrzyn szlachetny.

foto: google

Warto pamiętać, że liść laurowy musi być przede wszystkim dobrze wysuszony, aby mogł dobrze płąnąć! Przede wszystkim należy je umieścić w bezpiecznym metalowym pojemniku, aby upewnić się, że na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której coś się w pobliżu zapali.

foto: google

Już po kilku minutach zauważymy, że unoszący się w pokoju zapach zacznie działać relaksująco i kojąco na nas oraz na wszystkich domowników. Ten terapeutyczny zapach na 100 % powoduje rozluźnienia mięśni, obniża poziom stresu w naszym ciele, a także przygotowuje do głębokiego i zdrowego snu zmęczony ciężką pracą nasz umysł oraz ciało. Starożytnie Rzymianie i Grecy dobrze wiedzieli o oddziaływaniu leczniczym liścia z drzewa laurowego (lub bobkowego), więc często korzystali z tego źródła zdrowia, mocy i witalności!

foto: google

Główne zdjęcie: google.com