Dokładnie wiemy, że kret jest małym ssakiem, który jest porośnięty delikatnym futerkiem. Jego waga wynosi około 120 gram, a jego rozmiar dochodzi do około 20-tu centymetrów. Kret jest ślepy, lecz ma wyostrzony słuch, bowiem doskonale słyszy wszystkie drgania podłoża, żyjąc pod ziemią i drążąc pod ziemią długie korytarze. To małe zwierątko świetnie sobie radzi wtedy, gdy dookoła panuje ciemność. Ma ono bardzo silne łapy oraz zakrzywione do tyłu pazury. Dlatego w ciągu jednej nocy kret potrafi uformować około 30 kopców, wykopać nawet do 20 metrów różnych tuneli. Potrafi również jednorazowo odgarniając nawet 100 gramów ziemi. To się stwierdzenie wydaje niewiarygodne, jednak to jest prawie to samo, jakby człowiek jedna swoją dłonią przesunął hałdę ziemi, ilość której równa się jego własnej wadze!

Długie korytarze dla kreta są pułapkami na pokarm. Jest szczęśliwy i zadowolony, gdy do tej pułapki wpadają różne owady, żaby, ślimaki, a także dżdżownice lub gryzonie. Dlatego, że kret podkopuje korzenie roślin, robiąc w ogrodzie kopce. To sprawia, że jego nie lubimy i uważamy za podziemnego szkodnika. Więc to małe zwierzątko wcale nie jest przyjemnym bohaterem, które często występuje w czeskich bajkach. Kreta bardzo ciężko się pozbyć, a jego działalnością w naszym ogrodzie w ciągu jednej nocy możemy być mocno poirytowani – gładka zielona murawa może być całkowicie zniszczona. I jest to nasz sprawiedliwy gniew, albowiem, aby zbudować swoje podziemne legowisko kret wybiera przeważnie mech oraz trawę.

Jednak warto pamiętać, że kretów możemy uważać za zwierzątka pożyteczne, albowiem pomagają nam pozbyć się owadów. Więc kiedy przystępujemy do walki z kretem musimy pamiętać, że znajduje się on pod ochroną. Otóż warto zacząć od jakiejś „bezkrwawej” metody, nie sięgając jednak po preparaty chemiczne. Możemy śmiało korzystać z odstraszaczy elektroakustycznych o zmiennej lub o stałej częstotliwości. Te urządzenia do odstraszania należy umieścić w krecich tunelach lub wetknąć w kopce. Odstraszaczy elektroakustyczne emitują sygnały, których ludzie nie słyszą, a które jednak są niemiłe dla kreta.

Możemy również zaopatrzyć się o klekoczące wiatraczki, które trzeba wkopać w ziemię, aby przenosiły drgania do ziemi. Można również wykorzystywać puste butelki, które zostaną zagłębione w gruncie, by w ich szyjkach mógł gwizdać wiatr. To wszystko bardzo efektownie odstrasza kretów. Także jeżeli posadzimy w rzędach pomiędzy roślinami bazylię, czosnek, aksamitkę, żywotnik, czarny bez lub także komosę, to wyżej wyliczone rośliny będą skutecznie odstraszać kreta wydzielaną substancją i zapachem.

Żerujących pod ziemią kretom można także się pozbyć układając pod trawnikiem specjalną siatkę. Chodzi o podziemne zapory, które staną się dla kretów nie do przejścia.

Jednak są sytuacje, w których wszystkie środki walki z kretami nas zawiodły, a kretów jest kilka. Są oni również mocno pracowite. Więc nie ma co się dziwić, że posiadając ogródek albo kawałeczek działki oraz dbając należycie o wszystko, co na nich rośnie, odwiedziny kretów mogą nas lekko wyprowadzić z równowagi. Bowiem nieustanne działanie kreta w jedną noc lekko zniweczy naszą wieloletnią pracę. W takim przypadku pewne grupy osób decydują się na dość radykalne metody walki z kretem. Wydaje się, że w tak zwanej sytuacji bez wyjścia, gdy odgrodowy szkodnik wygrywa bitwę, niektórzy z nas mogą zapomnieć o zasadzie zdrowego rozsądku, a także nie przyjmować do wiadomości jeszcze jeden bardzo ważny stan, a mianowicie chodzi o bezpieczeństwo.

W poniższym nagraniu wideo, które niedawno pojawiło się w Internecie, świetnie pokazano, że czasami należy ugasić emocje, polewając je zimnym rozumem. Jednak tego się nie wydarzyło, choć rozsądek w tym przypadku chyba został na pewno zatracony.

Mężczyzna po prostu przesadził ze środkiem, który jest nazywany karbidem. Wsypując substancję do kopca, po prostu przesadził z ilością tego materiału wybuchowego.

Bardzo dobrze, że nikomu nic się nie stało. Na szczęście mężczyzna po tym wszystkim nie potrzebował pomocy od lekarzy, ani jego pieski, choć wszyscy byli mocno przestraszeni tym, co się wydarzyło.

Nagranie kierujemy do wszystkich jako przestrogę. Wyżmijcie ją sobie do serca i nigdy nie pozwólcie, aby poczucie rzeczywistości lub wyobraźnia zostali zatracone.

Główne zdjęcie: pomyslodawcy.pl