Myślę, że wielu z nas próbuje stosować naturalne nawozy w swoich ogródkach, ponieważ są one najbardziej zdrowe i bezpieczne, zarówno dla roślin, jak i dla ludzi.

Ponadto nawóz przygotowany własnoręcznie jest bardziej opłacalny z finansowego punktu widzenia, ponieważ zawiera dostępne składniki, których koszt jest dość mały.

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o jednym z moich odkryć, a raczej o nawozie, który od wielu lat pokazuje świetne wyniki.

foto: google

Używam go do wszystkich upraw rosnących na działce, co znacznie oszczędza czas na wyszukiwanie różnych receptur nawozów i ich eksperymentalne zastosowanie (zwykle każda z nich jest używana tylko na małej części ogródka, aby w razie niepowodzenia nie stracić całej uprawy).

Tak więc nawóz ten jest przygotowywany na podstawie zwykłych drożdży piekarskich, które można łatwo kupić w każdym supermarkecie.

foto: google

Ten składnik przynosi roślinom wiele korzyści, na przykład znacznie przyspiesza ich wzrost i rozwój, wzmacnia system korzeniowy i ogólnie czyni je bardziej odpornymi na zmieniające się warunki pogodowe.

Przygotowuję go w następujący sposób: wsypuję 100 gramów sprasowanych drożdży i 3 łyżki cukru do małej miski, a następnie dodaję odrobinę ciepłej wody i mieszam, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą.

Następnie wlewam powstałą mieszankę do wiadra i napełniam go do wierzchu ciepłą wodą. W wyniku powstaje roztwór drożdżowy, który należy pozostawić na 24 godziny, aby rozpoczął się proces fermentacji.

Następnie nawóz należy rozcieńczyć ciepłą wodą w stosunku 1: 5 i można zacząć podlewać rośliny.

foto: google

Dla dorosłych roślin wymagany będzie 1 litr płynu, a sadzonki jestem przyzwyczajona podlewać „na oko” – wystarczy im jedno podlewanie w ciągu 2 tygodni.

Ten nawóz doskonale sprawdził się dla pomidorów, bakłażanów, ogórków, papryki, róż i truskawek, więc na pewno użyję go w też tym sezonie!

Główne zdjęcie: google.com