Zajmuje się ogrodnictwem od wielu lat. Przez ten czas spotkałam się z wieloma rodzajami szkodników grasującymi po mojej działce. Dorosłe owady przedostawały się do mojego ogrodu z działek sąsiadów, a larwy znajdowałam w ziemi, w której kupowałam sadzonki. Oczywiście nie można ustalić dokładnego pochodzenia, to tylko moje przypuszczenia. Ale wyjście jest tylko jedno – trzeba z nimi walczyć.

Dorosły chrabąszcz majowy nie jest aż tak szkodliwy jak jego larwy. Żyją głęboko w ziemi, niszcząc system korzeniowy. Jeżeli nie podejmiemy żadnych działań, w ciągu jednego sezonu możemy stracić cały plon truskawek. Szkodniki te nie gardzą też korzeniami innych roślin. Ogólnie wiadomo, że azot w glebie działa destrukcyjnie na szkodniki. Oto mój sposób: do wiadru wody dodaje 10 ml amoniaku i polewam każdy krzew co najmniej 1 litrem roztworu. Świetnym źródłem azotu jest także biała koniczyna. Sadzę ją między krzewami.

Sposobem na ślimaki jest pułapka zrobiona z cegieł. Układam je na grządkach z kapustą. Ten szkodnik odżywia się wyłącznie nocą. A w ciągu dnia preferuje miejsca zacienione. Pod każdą cegłą robię niedużą dziurę, aby łatwiej było ślimakom wejść, a po południu zbieram je. Następnym sposobem na ślimaki jest rozsypywanie fusów z kawy wokół roślin. Otrzymują tak dużą dawkę kofeiny, a zatem umierają.

Na turkucia podjadka działa piwo. Wystarczy zakopać na działce 3-4 butelki z ciemnego szkła i zostawić w każdym do 150 ml napoju. Szyjka butelki powinna wystawać nie więcej niż 3 cm nad poziom ziemi. Zapach piwa przyciąga owada, który nie wyczuwając niebezpieczeństwa wpada w pułapkę, a następnie umiera. W ciągu jednej nocy złapałam 10 okazów. Następnym sposobem jest rozsypywanie gnojówki w całym ogrodzie w okresie wiosennym. Na 100 m2 wystarczą 3-4 kulki. Szkodnik z pewnością skorzysta ze sprzyjającego środowiska i wpełznie do środka. Rozkładam je w maju, natomiast pod koniec miesiąca już się pozbywam wraz z jajami owadów.

Skuteczny sposób zapobiegania ryjkowcom to piołun. Ten typ szkodnika najczęściej spotykamy przy grządkach jagód. Całe rośliny piołunu (albo roztwór) należy umieścić między grządkami jagód. Kolejnym sposobem na wroga (ryjkowca) jest nadmanganian potasu. Roztwór o średnim stężeniu (kolor głębokiego różu) podlewam pod każdy krzak.

Główne zdjęcie: google.com