W moim ogrodzie usuwam wszystkie chwasty, ale ostatnio dowiedziałam się, że trzeba zostawiać podagrycznik. W przeciwieństwie wielu ogrodników stara się w każdy możliwy sposób pozbyć się tej trawy, ponieważ jest jej zbyt wielu. Niedawno dowiedziałem się, że ten chwast należy zostawić i dlaczego …

Jaki jest pożytek?

Podagrycznik często stosuje się w kuchni, ponieważ młode pędy zawierają wysokie stężenie witaminy C, a także karotenu, soli mineralnych, kwasu cytrynowego, olejków eterycznych i innych zdrowych substancji.

Zioło to jest stosowane jako dodatek do różnych potraw, a nawet jest spożywane na surowo. Podagrycznik dobrze łączy się z sałatkami, zapiekankami i zupami (istnieje wiele przepisów w Internecie).

foto: google

Chociaż jego smak nie jest wyraźny, a tym bardziej w potrawach jest prawie niezauważalny, spożycie zioła przyniesie wiele korzyści zdrowotnych.

W sałatkach dobrze komponuje się z lubczykiem. Jak tylko zaczniesz dodawać go do jedzenia - zauważysz, jak sam znika z ogrodu. Pozbywając się młodych pędów, podagrycznik przestaje rosnąć.

W medycynie ludowej chwast stosuje się w leczeniu chorób wątroby, nerek i stawów. Z podagrycznika przygotowywuje się różnorakie wywary, napary i soki. Jeśli dodasz napar do kąpieli, możesz poprawić stan układu nerwowego.

Ten chwast jest doskonałym nawozem kompostowym. Czasami go przeredzam, wrzucam do wiadra ciepłej wody (w tej wodzie zwykle myję nogi po pracy) i powstaje swojeho typu naturalna gąbka. Trawa doskonale oczyszcza skórę i usuwa brud.

Kiedy podzieliłam się tymi wskazówkami z moją sąsiadką, została onanzadowolona i teraz też radzi wszystkim, aby nie walczyli z podagrycznikiem, ale z korzyścią stosowali go w ogrodzie i domu. Jest to wieloletnia roślina, która pojawia się na działce z roku na rok.

Leczniczy chwast jest bardzo ceniony ze względu na jego korzenie, które są stosowane w medycynie. Możliwe jest nawet wysuszenie rośliny i przechowywanie liści w szklanym pojemniku, a korzeni w drewnianym.

Czy wiedzieliście, że ten chwast jest przydatny, czy też niszczyliście go wraz z korzeniami? Czy ktoś może dodaje podagrycznik do potraw?

Główne zdjęcie: google.com