Pewnego dnia moja sąsiadka z domu na wsi skarżyła się, że ślimaki zaatakowały jej ogród. I faktycznie, te pozornie nieszkodliwe stworzenia pożerają wszystko na swojej drodze.

Powodują one ogromne szkody dla wielu kultur. Ziemniaki obżerają jeszcze gorzej niż stonki ziemniaczane, liście kapusty przypominają sito, młode cukinie są gryzione, papryka przekłuwana. Próbują nawet marchewki i cebuli. W każdym razie kłopoty, więc co robić?

foto: google

Od czterech lat nie widziałem ich na mojej posesji! A wszystko dzięki jednej radzie, od znajomego Słowaka. Więc podzielę się z tobą teraz moimi doświadczeniami.

Ochrona od ślimaków, trik.

To bardzo proste, cudowną obroną jest kawa! Ślimaki nie lubią zapachu kawy. Więc w zimie radzę ci wyjść i zabrać fusy z kawy.

foto: google

A kiedy szkodniki zaczną atakować twój ogród, umieścić je wokół roślin, jeśli jest ich dużo, to będzie odpowiedni jako ściółka.

Wystarczy zaparzyć zwykłą kawę, rozlać trochę wody i po prostu spryskać rośliny. Ślimaki nie znoszą zapachu kofeiny. Oczywiście ta metoda działa do pierwszego deszczu, ale jeśli zastosujesz ją kilka razy z rzędu — ślimaki opuszczą cię na zawsze!

foto: google

Jest to prosty sposób, aktywnie stosowany na Słowacji i przy okazji naukowo udowodniony przez naukowców z Uniwersytetu Londyńskiego!

Główne zdjęcie: google.com