Wiele razy słyszałam, że napar z pokrzyw jest prawdziwym zbawieniem w ogrodzie. Jednak z jakiegoś powodu żaden ogrodnik promujący ten rodzaj nawozu naturalnego nie przyznaje, że nie można go stosować we wszystkich wypadkach.

foto: fb.ru

Przypadki w których użycie naparu z pokrzyw nie jest wskazane

Nawożenie używając naparu z pokrzyw, jest z pewnością dobre dla gleby, ponieważ znacznie wzbogaca ją i pomaga przywrócić balans minerałów. W rezultacie rośliny posadzone w ogrodzie zaczynają intensywniej rozwijać. Jeżeli to przemyślisz, dojdziesz do wniosku, że nie jest to dobre dla wszystkich rodzajów upraw.

foto: fb.ru

Napar z pokrzyw nie może być użyty do nawożenia roślin strączkowych (np. grochu, fasoli), a także cebuli i czosnku. Nie ma potrzeby stosowania takiego nawozu w przypadku roślin bulwiastych.

foto: fb.ru

Dlaczego nawóz z pokrzywy nie jest odpowiedni dla wszystkich upraw

Chodzi o to, że napar z pokrzyw jest w stanie stymulować aktywny wzrost roślin, jednak wzrost ten zachodzi tylko w tak zwanych „końcówkach”, korzenie pozostają małe. Dlatego nawóz pokrzywowy nie nadaje się do cebuli, czosnku i innych roślin cebulowych.

foto: fb.ru

Dlaczego podlewanie roślin naparem z pokrzyw nie jest wskazane dla roślin strączkowych? Chodzi o to, że pod wpływem mikroelementów zawartych w tym naturalnym nawozie, bardzo słabe i niewypełnione strąki będą owijać się wokół fasoli i groszku. Nie będzie ich też zbyt wiele.

foto: fb.ru

foto: fb.ru

Prawdą jest, że ​​zakaz używania pokrzywy do nawożenia tych roślin nie jest absolutnie 100%. Chodzi o to, że możesz używać liści pokrzywy, ale w minimalnych ilościach i tylko w połączeniu z innymi, bardziej przydatnymi środkami (podagrycznik pospolity, mlecz, liście mniszka lekarskiego i komosy białej). Pamiętaj, że pokrzywy są w stanie uchronić uprawy ogrodowe przed chorobami i niebezpiecznymi szkodnikami, więc nie musisz rezygnować z ich stosowania. Zachowaj jednak ostrożność.

Główne zdjęcie: fb.ru