Proponuję pięć równie przydatnych opcji używania gąbki w ogrodzie.

1. Gąbki są wygodne w użyciu podczas obierania młodych ziemniaków zamiast noża. Używając twardej strony gąbki wycieramy bulwy ziemniaka - młoda skórka będzie łatwa do zerwania, a bulwy okażą się piękne i gładkie.

2. Dobrze jest położyć gąbkę na dnie doniczki, w której będziemy sadzić rośliny. Należy ją przyciąć w formie kształtu dna doniczki.

Będzie służyć jako wkładka - ziemia nie wysypie się przez otwór w doniczce, dlatego parapet będzie czysty. Ponadto latem gąbka nie pozwoli roślinie wyschnąć z powodu braku wilgoci.

3. Wygodne jest kiełkowanie nasion na piance poliuretanowej, z której wykonane są gąbki kuchenne. Musisz tylko zwilżyć gąbkę ( nie do tego stopnia aby z niej kapało) i umieścić nasiona w otworach.

Gąbkę należy położyć na talerzu i przykryć przezroczystą pokrywą. Lub włożyć do plastikowej torby.

Gąbkę można również naciąć, a nasiona umieścić w powstałych w ten sposób otworach.

foto: google

4. Gąbkę można też użyć do zwalczania mszyc. Należy ją zwilżyć chemicznym środkiem owadobójczym (na przykład fitoermą) i delikatnie smarować gałąź ze szkodnikami.

foto: google

5. Zaimpregnuj gąbkę maścią Wiszniewskiego, olejem napędowym lub inną silnie śmierdzącą substancją, zwiń ją w wałek i wepchnij głęboko w jamy z których wychodzą krety.

Gąbka długo utrzyma zapach. W ten sam sposób możesz pozbyć się myszy znajdujących się w ścianach domu.

Główne zdjęcie: google.com