Jakich właściwości nie przypisuje się Aloesowi: leczenie zapalenia żołądka i innych chorób tego narządu, zapalenie stawów, przeziębienia i cukrzyca, nie wspominając o cudownym działaniu odmładzającym i nawilżającym skórę. Jest stosowany w ginekologii, przy próchnicy, a nawet przy wypadaniu włosów. Ale ta „bomba zdrowia” ma wadę: niektórzy naukowcy przypisują tej roślinie właściwości rakotwórcze.

Termin „Aloes” łączy rodzaj roślin z ponad 500 gatunków. Wszystkie są sukulentami których ojczyzną jest Afryka. Cudowne właściwości przypisywane roślinie dotyczą tylko jednego gatunku - Aloe vera. Zgodnie ze składem chemicznym najbliższym jego krewnym jest aloes drzewny.

W 2011 roku opublikowano rewelacyjny artykuł w popularnym tygodniku naukowym New Scientist. Jego autorami są naukowcy z National Toxicology Program, który jest nadzorowany przez Departament Zdrowia USA.

Przez dwa lata naukowcy podawali szczurom laboratoryjnym wysokie dawki aloesu, a także poili wodą zawierającą 1,5% ekstraktu tej rośliny.

Pod koniec eksperymentu stwierdzono złośliwe i łagodne nowotwory jelit u 74% samców i 39% samic, które brały udział w eksperymencie. U szczurów, którym podawano pokarm bez dodatków tej rośliny, naukowcy nie znaleźli żadnych schorzeń.

Wraz z grupą szczurów ekstrakt podano również myszom. Jednak u tych gryzoni rozwój nowotworów był zależny od wieku zwierząt i nie był tak duży. Według naukowców przyczyną tego jest obecność specjalnych bakterii w przewodzie pokarmowym myszy, które są odpowiedzialne za rozkładanie aktywnych składników Aloesu. Niestety przewód pokarmowy człowieka jest biologicznie bardziej podobny do przewodu pokarmowego szczura.

Naukowcy planują dokładnie przestudiować składniki tej cudownej rośliny. Największe podejrzenia budzi Aloina.

Jednocześnie popularne było przekonanie, że Aloes w onkologii należy przyjmować codziennie. Wielu lekarzy nie zaprzecza temu. Roślina ta jest również niebezpieczna przy krwawieniu i miesiączce, dlatego nie jest zalecane jej stosowanie dla kobiet w ciązy. Sukulenty pochodzenia afrykańskiego mogą wywołać aborcję.

Główne zdjęcie: gortoh.com