Mój ogród ucierpiał bardzo z powodu inwazji stonki ziemniaczanej. Każdego roku używałem coraz więcej nowych środków, aby temu zapobiec. Koszt dobrych bio preparatów jest wysoki, więc sam przygotowałem kilka w małych ilościach.

Stonka ziemniaczana niszczy nie tylko ziemniaki, ale także inne rośliny.

Po długich poszukiwaniach w Internecie, znalazłem dwa sposoby które mnie zainteresowały. Autor twierdził, że były używane przez jego dziadka, a on nigdy nie miał problemu stonki ziemniaczanej w ogrodzie. Postanowiłem je wykorzystać ponieważ wydawało mi się ciekawe. Pozwól, że powiem ci więcej o tym, jak szybko pozbyć się tych szkodników.

Roztwór musztardy

Musztarda zawiera specjalne oleje, których zapach nie jest tolerowany przez stonkę ziemniaczaną. Kilka godzin po aplikacji opuszczają one ten obszar. Musztarda jest również przydatna do ochrony przed drutowcami.

foto: google

Aby przygotować roztwór, dodaj 3 łyżki musztardy w proszku do 1 litrowego pojemnika z ciepłą wodą. Dobrze wymieszaj. Odstaw roztwór na 2-3 dni. Przed spryskiwaniem należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10.

Możesz również przygotować ten preparat z musztardy według innej, równie skutecznej receptury. Umieść 100 gramów suchej musztardy w 1-litrowym słoju z ciepłą wodą. Dodaj parę kawałków skruszonego mydła. Dobrze wymieszaj i odstaw na jeden dzień. Należy spryskiwać liście krzewów ziemniaków.

Roztwór z popiołu drzewnego

Wielu ogrodników dawno zauważyło, że stonka ziemniaczana nie toleruje obecności popiołu drzewnego w glebie. Sposób ten działa zarówno na larwy, jak i dorosłe szkodniki.

foto: google

Zwykle wystarczy lekkie posypanie ziemniaków popiołem drzewnym. Na 1 akr gruntu potrzebujemy około 4-5 kg ​​popiołu. Aplikacja powinna odbyć się we wczesnych godzinach rannych, kiedy rośliny są jeszcze mokre od rosy (lub zaraz po deszczu). Przed kwitnięciem wystarczy kilka aplikacji. Robimy to 1 raz na 2 tygodnie. Po zakończeniu kwitnięcia aplikujemy tylko raz w miesiącu.

Często też używam roztworu na bazie popiołu drzewnego. Jest to szczególnie skuteczne, gdy wysokość warzyw nie przekracza 15 cm. Napar dobrze pozbywa się larwy stonki ziemniaczanej. Dodaj 1 kg popiołu drzewnego do 10-litrowego wiadra z wodą. Gotuj przez 10-15 minut. Pozwól ostygnąć i odstaw na kilka dni. Przed użyciem ten środek należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1: 1. Dodaj około 40-50 gramów skruszonego mydła.

Główne zdjęcie: google.com