Nie wszyscy działkowicze hodują maliny. Niektórzy uważają, że zajmują one więcej miejsca, niż dają pożytku. Jednak są tacy, którzy stale otrzymują dobre plony. Maliny, jak wszystkie jagody, kochają pielęgnację. W naturze wszystko jest ze sobą powiązane, im więcej komfortu ma roślina, tym lepiej rośnie i odpowiednio owocuje. Ogrodnicy, którzy uprawiają maliny, dobrze wiedzą, jak je dokarmiać, aby uzyskać przyzwoite zbiory. Opowiem o tym w dzisiejszym wpisie.

Na jedno wiadro wody dajemy około kilograma obornika krowiego. Bardzo dobrze mieszamy, aby w miarę możliwości wszystko się rozpuściło, podlewamy maliny tym roztworem.

Podobny szybki nawóz można przygotować również z obornika kurzego. Wystarczy jedna szklanka obornika na jedno wiadro wody. Pamiętaj, aby dokładnie wymieszać nawóz. Podlewać takim nawozem należy tylko po wstępnym zwilżeniu gleby. W żadnym wypadku nie próbuj dodać więcej obornika – korzenie roślin zostaną spalone. Zarówno pierwszy, jak i drugi nawóz można stosować wiosną i w pierwszej połowie lata. W późniejszym okresie nawóz trzeba będzie zmienić.

Maliny również uwielbiają dokarmianie kompostem. Zalej kompost wodą, aby uzyskać gęstą mieszankę i rozłóż ją wokół krzaków maliny.

Gdy tylko plony maliny zostaną zebrane, należy usunąć spod krzewów materię organiczną i zacząć przygotowywać rośliny na zimę i owocowanie w przyszłym roku. Robimy to za pomocą nawozów mineralnych, czyli tych, które są teraz najbardziej potrzebne naszym krzewom.

Na jedno wiadro wody dajemy 2 łyżki superfosfatu i 1 łyżkę nawozu, który zawiera dużą ilość potasu. Podlewamy każdy krzak 1-2 litrem takiego roztworu. Po nawożeniu wszystkich krzewów glebę wokół nich należy posypać popiołem. Dzięki temu nie tylko wzbogacimy glebę, ale także ochronimy rośliny przed chorobami i szkodnikami, które miały zamiar spędzić zimę u podnóża krzewów.

Jak widać, żeby mieć przyzwoite plony maliny trzeba poświęcić bardzo mało czasu. Każda osoba, nawet całkowicie niedoświadczona w ogrodnictwie, może uprawiać maliny i mieć zdrowe jagody.

Główne zdjęcie: planktons.ru