Dziś przygotujemy bardzo delikatny deser, który smakuje jak kremówka czekoladowa. Po prostu weź gorzką czekoladę i natychmiast przygotuj formę - ja mam szklany pojemnik z folią spożywczą (aby wygodnie było wyciągnąć).

Wzięłam mleko skondensowane w miękkim opakowaniu (to jest 270 gramów) i po prostu zużyłam całość. Jeśli weźmiesz puszkę, będziesz musiał odmierzyć wymaganą ilość.

foto: google

Wylej skondensowane mleko do rondla i wstaw na mały ognień. Dodaj natychmiast czekoladę (lepiej pokroić ją na mniejsze kawałki, aby szybciej się rozpuściła).

foto: google

Ciągle mieszaj masę, aby się nie przypaliła. Proces całkowitego rozpuszczenia trwa kilka minut. Otrzymujemy lepką jednorodną masę.

foto: google

Masę wlej do pojemnika pokrytego folią spożywczą. Możesz nawet wlewać do silikonowych foremek partiami. I zostawiamy masę do wystygnięcia w lodówce na półtorej godziny.

foto: google

Ostrożnie wyjmij ostudzony deser i pokrój na porcje nożem, który został uprzednio oblany wrzątkiem. Masa jest bardzo lepka, niewygodne jest cięcie suchym nożem. W razie potrzeby włóż deser na 15 minut do zamrażarki, aby wygodniej było kroić na porcje.

foto: google

Konsystencja jest bardzo delikatna, można jeść deser rękami, ale jest to niewygodne. Bardzo klei się dłoni. Lepiej pokroić go na porcje jak ciasto i jeść sztućcami. Deser po prostu rozpływa się w ustach. Bardzo delikatny i bardzo słodki. Dlatego nie bierz mlecznej czekolady, jest bardzo słodki z gorzką) Ale jeśli masz wątpliwości, weź 20 gramów mniej skondensowanego mleka, aby masa była gęstsza.

Główne zdjęcie: google.com