Sroka to ptak znany każdemu od dzieciństwa dzięki masie przysłów, rymowanek i żartów. Ten charyzmatyczny czarno-biały ptak jest bystry i bardzo inteligentny.

Ornitolodzy określają sroki jako najmądrzejsze ptaki na świecie. Udowodniono, że tylko one potrafią rozpoznać siebie w lustrze i nie wierzyć, że siedzi tam inna osoba. Ptaki mają dobrą pamięć, przemyślane działania i społeczne rytuały. Sroki dobrze się uczą i szybko przyswajają nowy materiał. Doskonale dostosowują się również do nowych środowisk. Ptak ten jest bardzo ciekawy i nie jest obojętny na „błyszczące rzeczy”, ale nigdy nie zacznie działać, jeśli nie jest pewien bezpieczeństwa „rabunku”.

Sroka wydaje ćwierkające dźwięki. Zwykle rozpoznają je inne ptaki, a nawet zwierzęta. Na przykład zauważono, że niedźwiedzie słuchają sroki i uciekają, słysząc ich ćwierkanie, które sygnalizuje zbliżającego się wroga. Sroki mogą również naśladować inne dźwięki nie gorzej niż sójki. Mogą płakać jak dziecko lub „śmiać się”. Im częściej słyszą ten sam dźwięk, tym łatwiej jest im go powtórzyć. Na poniższym filmie sroka zaczęła parodiować koguta. Zdolności ptaka zadziwiły użytkowników YouTube, ale nie białego kota, który najwyraźniej nie po raz pierwszy jest widzem tego spektaklu.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: travelask.ru