Bardzo lubię gotować, często eksperymentuję, próbuję czegoś nowego, popełniam błędy, ale wcale mnie to nie denerwuje. Myślę, że lepiej jest spróbować i popełnić błąd, niż wahać się, marzyć, ale nic nie robić.

Kiedy w przepisach natrafiam na coś niezrozumiałego, to próbuję dojść, do czego to służy. Taki mam charakter – nie potrafię bezmyślnie powtarzać przepisów. Zawsze muszę dodać coś własnego.

Jeszcze do niedawna dodawanie skrobi do ciasta było dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Pewnego dnia pojechałam odwiedzić córkę, a ona jak zwykle postanowiła zaskoczyć mnie czymś pysznym. Były to naleśniki.

O Jezu! Ależ były one pyszne! Cienkie, chrupiące, takich nigdy nie jadłam! Jak każda kobieta zapytałam o przepis. Okazało się, że część mąki córka zastąpiła skrobią kukurydzianą.

Ten przepis był tylko początkiem. Zaczęłam czytać, aby zrozumieć, dlaczego do wypieków dodaje się skrobię, i oczywiście zaczęłam eksperymentować. Oto, czego się nauczyłam i oczywiście sprawdziłam.

Aby przygotować ciasto na uszka, należy dodać 30-40% skrobi kukurydzianej. Wtedy będziemy mogli cienko rozwałkować ciasto i mieć pewność, że nie pęknie nam podczas gotowania. To ciasto można wykorzystać do pierogów i knedli.

Aby uzyskać cienkie chrupiące naleśniki, należy zastąpić trochę mąki skrobią kukurydzianą. Naleśniki okażą się tak pyszne, że nie trzeba ich niczym smarować jak zwykłe naleśniki.

Biszkopt z dodatkiem skrobi okaże się suchy i bardzo delikatny. Aby to zrobić, musimy wziąć 2 części mąki i 1 część skrobi.

Skrobię zdecydowanie dodaję też do ciast z jagodami, takimi jak truskawka, malina. Jednak tutaj wszystko musi być w miarę – wystarczy jedna łyżka do nadzienia lub rozwałkowanego ciasta. Nadzienie nie będzie wyciekać i będzie bardzo delikatne.

Mam jeszcze jedną małą sztuczkę. Jeśli chcesz usmażyć mięso, filety z kurczaka, rybę czy kotlety i uzyskać chrupiącą skórkę, zanurz kawałki w skrobi. Danie okaże się bardzo apetyczne i smaczne.

Jeśli przygotowujesz sos, w którym mąkę i masło smaży się na patelni i dodaje się do płynu, możesz całkowicie zastąpić mąkę skrobią kukurydzianą. Moim zdaniem ona bardziej nadaje się do sosów.

Wybór skrobi zależy od Ciebie. Do ciasta dodaję skrobię kukurydzianą. Wydaje mi się, że wypieki są bardziej apetyczne, puszyste i delikatne.

Do galaretek i ciast jagodowych, do panierowania mięsa i warzyw, lepiej nadaje się skrobia ziemniaczana – lepiej sprawdza się ona jako zagęszczacz i daje piękną skórkę.

Ponadto skrobia kukurydziana nie zawiera glutenu i dlatego jest uważana za produkt bardziej dietetyczny.

Główne zdjęcie: google.com