Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się denerwować, a może nawet wpaść w konflikt, gdy chciało Ci się coś zjeść?

Jeśli tak, to był to atak „głodnej złości”.

Jest to zjawisko, w którym ludzie stają się zrzędliwi i porywczy, gdy są głodni.

Jednak dlaczego tak się dzieje i dlaczego tylko niektórzy ludzie doświadczają tych napadów?

Fizjologia głodnej złości

Chodzi o procesy zachodzące w Twoim ciele. Białko, tłuszcz i węglowodany rozkładają się na proste cukry (takie jak glukoza), aminokwasy i wolne kwasy tłuszczowe, które dostają się do krwiobiegu, skąd są rozprowadzane do narządów i tkanek i dostarczają nam energii.

Im więcej czasu minęło od ostatniego posiłku, tym mniej składników odżywczych krąży we krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi spada, mózg odbiera to jako sygnał zagrażający życiu. Jak widać, ludzki mózg jest krytycznie zależny od poziomu glukozy, aby utrzymać wydajność.

Prawdopodobnie zauważyłeś już sytuację, w której, gdy jesteś głodny, proste rzeczy stają się trudne, ciężko ci się skoncentrować i popełniasz głupie błędy.

Wtedy człowiek narzeka i tyranizuje innych, może łatwo wybuchnąć gniewem wobec swoich bliskich. Brzmi znajomo, prawda? Dlaczego to się dzieje?

Odpowiedź jest prosta

Kiedy poziom glukozy we krwi spada, mózg wysyła sygnały do ​​określonych narządów, aby uwolnić hormony regulacyjne. Jednym z tych hormonów jest adrenalina, dobrze znany hormon stresu. Wyróżnia się, gdy się boisz lub myślisz, że coś zagraża Twojemu bezpieczeństwu. Wraz z przypływem adrenaliny możesz również łatwo doświadczyć napadu złości lub agresji.

Natura i wychowanie

Głód i złość są kontrolowane przez wspólne geny. Produkt jednego z genów powoduje nadmierne obżarstwo i wpływa na receptory mózgu, a także czyni nas bardziej impulsywnymi.

Pewną rolę odgrywa także wychowanie i poziom ludzkiej kultury. Wszyscy jesteśmy różni, dlatego nie dziwi fakt, że ktoś w ogóle nie powstrzymuje swoich emocji (zwłaszcza gdy jest głodny).

Jak pokonać głodną złość

Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z głodną złością jest zjedzenie czegoś, zanim staniesz się zbyt głodny (i zbyt zły). Pamiętaj jednak, że czekoladki lub chipsy spowodują zbyt szybki spadek poziomu glukozy we krwi.

Będziesz tylko bardziej głodny, więc postaraj się wybrać coś bardziej naturalnego i pożywnego, co nie tylko zaspokoi Twój głód, ale także nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.

Wniosek jest taki: zanim przystąpisz do wykonania trudnego zadania, koniecznie zjedz dobry posiłek!

Główne zdjęcie: volkovysk.by