Kobiety przez długi czas znajdowały się w cieniu mężczyzn – swoich krewnych, małżonków, szefów ... A fakt, że to właśnie kobiety faktycznie stały za genialnymi odkryciami i powstaniem arcydzieł sztuki, został ujawniony dopiero niedawno. Taki był los następnych pięciu kobiet.

Lisa Meitner

foto: lemurov.net

Lisa Meitner obroniła pracę doktorską w Wiedniu i marzyła o współpracy ze słynną Marie Curie. Jednak z jakiegoś powodu ta znana działaczka nauki odmówiła Lisie.

Na szczęście talent kobiety docenił uczeń Plancka, chemik Otto Hahn. Lisa Meitner napisała dwa artykuły na temat najwyższych poziomów promieniowania beta i zbadała rozszczepienie jądrowe. Jednak tylko jej kolega Otto Hahn otrzymał Nagrodę Nobla za te odkrycia naukowe.

Margaret Keane

foto: lemurov.net

Margaret była utalentowaną artystką, która tworzyła niezwykłe dzieła – obrazy ludzi o wielkich oczach. Jej mąż Walter, całkowicie pozbawiony zdolności do sztuk wizualnych, zarabiał na talencie. Przedstawił się jako prawdziwy mistrz, który studiował w Paryżu.

Margaret próbowała zostawić męża, ale przez kilka miesięcy trzymał ją i ich wspólną córkę w zamknięciu, aby oszustwo nie zostało ujawnione. W 1986 r. odbył się sąd, na którym publiczność wreszcie poznała prawdę. Szkody poniesione przez Margaret Keane oszacowano na 4 miliony dolarów.

Esther Lederberg

foto: lemurov.net

Esther Lederberg wraz z mężem zajmowała się jedną pracą naukową – badali genetykę bakterii. Pod wieloma względami to Esther kierowała badaniami Joshuy Lederberga.

Niemniej jednak Joshua otrzymał Nagrodę Nobla. Sława odmieniła zachowanie mężczyzny, więc prawie przestał komunikować się z żoną i nie wspomniał o jej zasługach w wywiadzie. W rezultacie Esther rozwiodła się z nim i kontynuowała swoje niezależne badania nad światem mikroorganizmów.

Sidonie Colette

foto: lemurov.net

Dziennikarz, babiarz i raczej mierny pisarz Henri Gaultier wydał pracę Sidonie za własną. Sidonie, która opublikowała już powieść „Klaudyna w szkole”, nie była świadoma machinacji Gaultier, który spokojnie korzystał z jej własności intelektualnej.

Oszustwo zostało ujawnione i stało się przyczyną prawdziwego skandalu publicznego. Sidonie Colette nadal zachowuje status jednej z najsłynniejszych francuskich pisarek.

Jocelyn Bell Burnell

foto: lemurov.net

Jocelyn Bell Burnell była badaczką kosmosu, całkowicie zanurzoną w astrofizyce, więc nie jest zaskakujące, że to właśnie ona jako pierwsza zauważyła ruch pulsarów.

Kilka lat później jej odkrycie wykorzystali inni naukowcy Anthony Hewitz i Martin Ryle. Dopiero pół wieku później przywrócono sprawiedliwość. Burnell otrzymała prestiżową nagrodę oraz wynagrodzenie pieniężne. Cały dochód – trzy miliony dolarów – Jocelyn przekazała na stypendia dla kobiet zajmujących się nauką.

Główne zdjęcie: lemurov.net