Tego rodzaju zwierzęta chcą zaprezentować swoją postawę bojową!

Pewnego poranka Brazylijczyk z miasta Pequeno Paraiso (gmina Paraiso do Norte) spacerował z psem dobermanem przed pracą. Po drodze zauważyli mrówkojada czteropalczastego, czyli tamanduy’ego, który siedział samotnie na płocie w pobliżu jeziora. Psy natychmiast wykazały zainteresowanie tym zwierakiem, na co mrówkojad natychmiast efektywnie zareagował przyjmując postawę obronną: wstał na tylne łapy, natomiast przednie łapy rozłożył tak szeroko, jak tylko mógł. W tym samym czasie mrówkojad agresywnie syknął, sygnalizując, że jest gotowy do odparcia ataku za każdym razem kiedy psy zbliżały się do niego na niebezpieczną odległość.

Po interwencji do psów mężczyzna zdjął mrówkojada z płotu i postarał się o to, aby zwierzę trafiło w bardziej przyjazne dla niego środowisko na pobliskiej stacji ekologicznej. Zwierzę nie zostało uszkodzone przez kogokolwiek.

Source: youtube.com

Tamandua to nieduże zwierzątko, którego długość wynosi od 54 do 88 centymetrów, natomiast długość ogona wynosi od 40 do 49 centymetrów. Średnia waga – to 4-5 kg. Ogon mrówkojadów jest chwytny i pozbawiony owłosienia. Ten gatunek mrówkojadów ma cztery szponiaste palce na przednich łapach (stąd nazwa czteropalczaste), natomiast na tylnych ma ich pięć. Kolor ciała mrówkojada w większości jest jasny, jedynie plecy i ramiona wyglądają tak, jakby były ubrane w ciemną kamizelkę.

Mrówkojady czteropalczaste żyją w Ameryce Południowej, na wschód od Andów, i zamieszkują głównie lasy i obszary w pobliżu rzek i jezior. Mrówkojady zachowują głównie nocne nawyki. Wygląda na to, że w przypadku mrówkojada, którego spotkał Brazylijczyk, zwierzęciu braknęło czasu, aby dotrzeć do swojej kryjówki przed wschodem słońca.

Głównym pokarmem dla tamandua są mrówki i termity. Mrówkojady tropią zdobycz po zapachu, a następnie rozgrzebywają mrowiska i rozrywają ściany termitier swoimi szponiastymi palcami. Dalej zjadają mrówek i termitów za pomocą długiego i lepkiego języka.

Jednak najbardziej interesującą cechą tych zwierząt jest ich postawa bojowa. Kiedy tamandua napotykają zagrożenie, czyli niebezpiecznego wroga, natychmiast wstają na tylnych łapach, rozkładając przednie nogi, które zawsze gotowe chwycić go „śmiertelnym uściskiem”. W tej pozycji prowadzą walkę z wrogiem. Wygląda bardzo spektakularnie, a co najważniejsze, taka forma walki jest naprawdę skuteczna, bowiem przeważnie pozostają nietknięci.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru