Jak pokazują wyniki badań, w pomieszczeniu, w którym ludzie spędzają dużo czasu, powinni znaleźć się co najmniej trzy rośliny doniczkowe. Przy wyborze roślin domowych nie należy kierować się jedynie aspektem wizualnym, ale także oceniać ich pod kątem użyteczności. Rośliny są szczególnie doceniane w miejskich mieszkaniach, ponieważ udowodniono, że doniczka skutecznie oczyszcza powietrze w mieszkaniu z najmniejszych pyłów, bakterii oraz toksyn.

Natomiast rośliny doniczkowe wzbogacają powietrze w tlen, nasyca pożytecznymi fitoncydami, a także aromatami. Warto również wiedzieć, że są rośliny domowe, które przyniosą więcej korzyści w kuchni, w której panuje duszność, zbyt duża wilgotność powietrza, a także opary.

Wśród doniczek są również takie, które poprawiają atmosferę w biurze. Właściwie to one usuwają negatywne skutki działania promieniowania elektromagnetycznego, które emituje telewizor, komputer lub skaner. Są także rośliny doniczkowe, które warto uprawiać w sypialni.

Oto cztery rośliny doniczkowe, które mogą się znaleźć w każdej sypialni:

1. Zielistka.

foto: umbrella.green

Ta roślina doniczkowa ma zbawienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu. Jeśli kilka takich doniczek znajduje się w mieszkaniu tego wystarczy, żeby emitowany przez materiały izolacyjne formaldehyd był przez nich wchłaniany. A jeśli umieść kawałek węgla na dnie doniczki, migiczne właściwości oczyszczające zielistki wzrosną kilkakrotnie. Te kwiaty doniczkowe również bardzo skutecznie zabijają chorobotwórcze wirusy oraz bakterie. Nawiasem mówiąc, to nie przypadek, że zielistka jest rzadko atakowana przez szkodniki.

2. Figowiec.

foto: umbrella.green

Figowiec posiada zdolność hamowania rozwoju wirusów i bakterii. Ta roślina doniczkowa skuteczne oczyszcza powietrze z toksyn, dlatego właściwym miejscem dla niej jest kuchnia czy pokój, których okna wychodzą bezpośrednio na drogę lub teren przemysłowy. Figowiec posiada błyszczące liście, które są idealne do kuchni, bowiem kurz zatrzymuję się na liściach. Są wygodne w myciu i wycieraniu. Figowiec to skuteczna doniczka, która może pomóc w nawilżaniu powietrza i nasyceniu tlenem. Roślina preferuje miejsca oświetlone (lecz nie bezpośrednie światło słoneczne). Rośline należy podlewać umiarkowanie. Obfite podlewanie sprawia, że jesienią i zimą figowiec może gubić zdrowe liście. Dlatego doświadczeni hodowcy kwiatów radzą, aby w zimie zadbać o spryskiwanie liści doniczki wodą, natomiast podlewanie należy ograniczyć.

3. Pelargonia

foto: umbrella.green

Sypialnia to dobre miejsce dla tej rośliny doniczkowej. Opary wydzielane przez liście pelargonii mają działanie uspokajające, poprawiają nastrój, a także łagodzą stany napięcia nerwowego i uczucie niepokoju. Także emitują lotne substancje, które zabijają lub hamują wzrost gronkowców i paciorkowców. Pelargonia jonizuje i dezynfekuje powietrze, a także odstrasza muchy, dlatego idealnie nadaje się do kuchni. Ponadto pelargonia charakteryzuje się zdolnością pochłaniania wilgoci z otoczenia. Ta roślina doniczkowa oczyszcza i odświeża powietrze. Roślina jest bezpretensjonalna w pielęgnacji i dość łatwo rozmnaża się. Pelargonia jest rośliną światlolubną, dlatego umieszczenie jej na parapecie po słonecznej stronie będzie dla nich dobrym rozwiązaniem. Latem doniczkę należy podlewać regularnie i obficie. Pelargonia należy do kategorii roślin dość odpornych na choroby i szkodniki.

4. Aloes.

foto: umbrella.green

Aloes wytwarza tlen nocą, a takze pochłania dwutlenek węgla, więc jest jednym z najcenniejszych gatunków do sypialni. Doniczka również usuwa ksyleny oraz formaldehyd. W dodatku aloes ma właściwości lecznicze. Okłady z aloesu można stosować na większość ran. Okłady są szczególnie polecane na trudno gojące się rany. Sok z liści aloesu jest używany do łagodzenia bólu głowy oraz działa immunostymulująco w okresie przeziębień.

Główne zdjęcie: google.com