Na Morzu Weddella na Antarktydzie góra lodowa oderwała się od zachodniej strony szelfu lodowego Ronne. Poinformowała o tym służba prasowa Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

„Obszar góry lodowej, nazwanej A-76, to około 4320 km2, co sprawia, że jest to obecnie największa góra lodowa na świecie ”- powiedziano w oświadczeniu. Według ESA góra lodowa ma około 170 km długości i 25 km szerokości, czyli nieco więcej niż wyspa Majorka.

Służba prasowa zauważyła, że wcześniej największą górą lodową na świecie była A-23A o powierzchni około 3880 km2, która również znajduje się na Morzu Weddella.

Agencja wyjaśniła, że góra lodowa została odkryta przez British Antarctic Survey, potwierdziło to amerykańskie National Ice Center, a zdjęcia zostały wykonane przez satelity programu obserwacji Ziemi Copernicus.

W lutym tego roku na Antarktydzie oderwała się góra lodowa wielkości prawie Sankt Petersburga (1439 km2), której powierzchnia wynosiła 1270 km2. Dyrektor British Antarctic Survey zasugerował, że góra lodowa albo zniknie za kilka tygodni lub miesięcy, albo osiądzie na mieliźnie i pozostanie blisko „macierzystego” szelfu lodowego Brunt. Na lodowcu o grubości 150 m, z którego oderwała się gigantyczna część, znajduje się angielska stacja badawcza „Halley”, incydent nie spowodował jej uszkodzenia. W chwili, gdy oderwała się góra lodowa, na lodowcu nie było zimujących badaczy.

Główne zdjęcie: rbc.ru