Każda osoba ma swoje upodobania i preferencje. Tak samo jak architekt ma własne spojrzenie na prawdziwe dzieło sztuki. Niezależnie od tego, czy dom jest wąski, szeroki, niski czy wysoki, krzywy czy nie – to wszystko nie ważne, tak widzi mistrz. O lokalizacji niektórych domów strasznie nawet powiedzieć, to istne szaleństwo!
Tak więc, zagubiony gdzieś na amerykańskich plażach w Północnej Karolinie, na uboczu stoi krzywy dom. I nie można powiedzieć inaczej! Jak to się mówi, „mój dom jest moją twierdzą”. Ale nie w tym przypadku, kiedy „twierdza” może w każdej chwili runąć. Jednak optymistyczni właściciele nie tracą nadziei by wynająć swój dom.
W 1972 roku na północy Portugalii, w samym sercu gór, inni mistrzowie zaczęli budować dom w skale. Ta konstrukcja składała się z czterech ogromnych głazów. Budowa trwała długo, przez całe dwa lata ludzie pracowali nad wykonaniem podłogi i sufitu. Obecnie nikt tu nie mieszka, a sam dom służy jako muzeum.
Innym ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest dom o szerokości nieco ponad półtora metra, który znajduje się w Polsce - na tyle, by zmieścić się pomiędzy dwoma już stojącymi budynkami. Chociaż dom jest niesamowicie mały, ma przyjemne wnętrze. Dom składa się z trzech poziomów, które mają wszystko, czego potrzebujesz: przytulną sypialnię, wygodną kuchnię, a nawet łazienkę!
W rozległej Francji, w Normandii nad Sekwaną, na początku XVI wieku wybudowano młyn. Swoim wyglądem, położeniem i malowniczym krajobrazem ta konstrukcja zasłużyła na swoje miejsce w pracach Claude'a Moneta. Z biegiem czasu budynek nieco się zmienił: drewniany most był zawodny, o czym świadczyły jego częste zawalenia. Dlatego drzewo zostało zastąpione kamieniem.
Kolejną atrakcją francuskich architektów jest dom na wodzie. Takich domów jest sporo na całym świecie. Aby stworzyć architektoniczne ideały i atrakcyjne środowisko życia, ludzie często wykorzystują ciekawe i hipnotyzujące miejsca. Jednym z oczywistych atrybutów takich pływających konstrukcji są panoramiczne okna, które rzeczywiście są ogromne.
Niektóre budynki są budowane do życia, inne do przetrwania. Tak więc w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej na rzekach Mersey i Tamizie zbudowano forty morskie Maunsell, aby chronić wojska brytyjskie przed atakiem Niemiec. Wiele budynków nie przetrwało wojny. Kiedyś ocalałe fortece dawały schronienie pirackim rozgłośniom radiowym. Teraz wszystkie są puste.
Japońscy architekci zawsze słynęli z pomysłowości i innowacyjności. Tak więc w mieście Osaka, w wyniku sporu narodził się Gate Tower Building, przeznaczony na wynajem biur. Kiedyś zarządca dróg chciał wybrukować drogę na terenie budynku, na co jej właściciel stanowczo odmówił.
Mimo wszystko udało się dojść do wspólnego mianownika: teraz przez biurowiec przebiega szybka autostrada.
Główne zdjęcie: lemurov.net