Każda osoba ma swoje upodobania i preferencje. Tak samo jak architekt ma własne spojrzenie na prawdziwe dzieło sztuki. Niezależnie od tego, czy dom jest wąski, szeroki, niski czy wysoki, krzywy czy nie – to wszystko nie ważne, tak widzi mistrz. O lokalizacji niektórych domów strasznie nawet powiedzieć, to istne szaleństwo!

Tak więc, zagubiony gdzieś na amerykańskich plażach w Północnej Karolinie, na uboczu stoi krzywy dom. I nie można powiedzieć inaczej! Jak to się mówi, „mój dom jest moją twierdzą”. Ale nie w tym przypadku, kiedy „twierdza” może w każdej chwili runąć. Jednak optymistyczni właściciele nie tracą nadziei by wynająć swój dom.

foto: lemurov.net

W 1972 roku na północy Portugalii, w samym sercu gór, inni mistrzowie zaczęli budować dom w skale. Ta konstrukcja składała się z czterech ogromnych głazów. Budowa trwała długo, przez całe dwa lata ludzie pracowali nad wykonaniem podłogi i sufitu. Obecnie nikt tu nie mieszka, a sam dom służy jako muzeum.

foto: lemurov.net

Innym ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest dom o szerokości nieco ponad półtora metra, który znajduje się w Polsce - na tyle, by zmieścić się pomiędzy dwoma już stojącymi budynkami. Chociaż dom jest niesamowicie mały, ma przyjemne wnętrze. Dom składa się z trzech poziomów, które mają wszystko, czego potrzebujesz: przytulną sypialnię, wygodną kuchnię, a nawet łazienkę!

foto: lemurov.net

W rozległej Francji, w Normandii nad Sekwaną, na początku XVI wieku wybudowano młyn. Swoim wyglądem, położeniem i malowniczym krajobrazem ta konstrukcja zasłużyła na swoje miejsce w pracach Claude'a Moneta. Z biegiem czasu budynek nieco się zmienił: drewniany most był zawodny, o czym świadczyły jego częste zawalenia. Dlatego drzewo zostało zastąpione kamieniem.

foto: lemurov.net

Kolejną atrakcją francuskich architektów jest dom na wodzie. Takich domów jest sporo na całym świecie. Aby stworzyć architektoniczne ideały i atrakcyjne środowisko życia, ludzie często wykorzystują ciekawe i hipnotyzujące miejsca. Jednym z oczywistych atrybutów takich pływających konstrukcji są panoramiczne okna, które rzeczywiście są ogromne.

foto: lemurov.net

Niektóre budynki są budowane do życia, inne do przetrwania. Tak więc w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej na rzekach Mersey i Tamizie zbudowano forty morskie Maunsell, aby chronić wojska brytyjskie przed atakiem Niemiec. Wiele budynków nie przetrwało wojny. Kiedyś ocalałe fortece dawały schronienie pirackim rozgłośniom radiowym. Teraz wszystkie są puste.

foto: lemurov.net

Japońscy architekci zawsze słynęli z pomysłowości i innowacyjności. Tak więc w mieście Osaka, w wyniku sporu narodził się Gate Tower Building, przeznaczony na wynajem biur. Kiedyś zarządca dróg chciał wybrukować drogę na terenie budynku, na co jej właściciel stanowczo odmówił.

foto: lemurov.net

Mimo wszystko udało się dojść do wspólnego mianownika: teraz przez biurowiec przebiega szybka autostrada.

Główne zdjęcie: lemurov.net