Jej wnętrze jest doskonale widoczne przez przezroczystą skórę.

Grupa naukowców badająca najgłębsze części Oceanu Spokojnego zauważyła rzadką „ośmiornicę szklaną” o przezroczystej skórze. Niesamowita istota, której narządy wewnętrzne widoczne są gołym okiem przez ciało, była dwukrotnie widziana przez ekspedycję z archipelagu Wysp Phoenix.

Ten typ mięczaków głowonogów nazywa się Vitreledonella richardi, znany jest od 1918 roku. Jednak ze względu na fakt, że ośmiornica żyje na ekstremalnych głębokościach, niezwykle rzadko udaje się ją sfilmować.

Source: youtube.com

„Transmisje nurkowań na żywo dają nam możliwość zobaczenia rzadkich i uroczych stworzeń, takich jak przeźroczysta „szklana ośmiornica”. Zapewniając tę ​​platformę do dalszego zrozumienia naszego oceanu, pobudzamy wyobraźnię, stymulując rozwój idei naukowych i ochronę naszego podwodnego świata” – Jyotika Virmani, dyrektor wykonawczy Schmidt Ocean Institute.

Naukowcy znają kilka faktów na temat „szklanej ośmiornicy”. Jej „płaszcz” może osiągnąć 11 centymetrów, a całe jej ciało ma 45 centymetrów. Przyssawki tych zwierząt znajdują się daleko od siebie i znajdują się na tej samej linii, w przeciwieństwie do wielu innych gatunków ośmiornic.

Oczy „szklanych ośmiornic” mają kształt prawie prostokątny. Podobnie jak wiele innych stworzeń głębinowych, zwierzęta te rozwijają embriony wewnątrz jaj, które pozostają w ciele samicy, dopóki nie są gotowe do narodzin.

Ekspedycją kierował dr Virmani i inni badacze z Instytutu Oceanicznego Schmidta, założonego przez byłego dyrektora generalnego Google Erica Schmidta i jego żonę Wendy.

Zespół spędził 34 dni na obserwacji wysp Phoenix na wschód od Kiribati, badając ponad 30 000 kilometrów kwadratowych.

Wyspy Phoenix są jednym z największych ekosystemów koralowych na świecie, a naukowcy wykorzystali znaczną część swojego zespołu, aby dowiedzieć się, jak ten ekosystem i jego środowisko są ze sobą powiązane.

Oprócz „ośmiornicy szklanej” naukowcy zobaczyli wiele innych gatunków podczas 21 nurkowań, w sumie ponad 182 godziny.

„Wyprawy takie jak te uczą nas, dlaczego musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby przywrócić i lepiej zrozumieć ekosystemy morskie na całym świecie – ponieważ wielki łańcuch życia, który zaczyna się w oceanie, ma kluczowe znaczenie dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia” – mówi Wendy Schmidt.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru