Niezależnie od tego, jak nowoczesny jest sprzęt, mimo wszystko wymaga konserwacji. W przeciwnym razie przestaje działać prawidłowo, ale jeszcze częściej zaczyna się pojawiać pleśń w trudno dostępnych miejscach. Po pewnym czasie całe pranie i bęben pralki zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, który wskazuje na pojawienie się pleśni w środku sprzętu. Dzisiaj powiem ci, jak usunąć zapach z pralki i zapobiec ponownemu pojawieniu się w niej pleśni.

JAK USUNĄĆ ZAPACH Z PRALKI

Powodów może być kilka: wysoka wilgotność, trudno dostępne miejsca i zaniedbanie w czyszczeniu sprzętu, wszystko to przyczynia się do rozwoju pleśni w pojemniku na detergent i na gumce w pobliżu bębna. To właśnie w tym miejscu często pozostaje woda po praniu, staje się to przyczyną powstawania pleśni i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

foto: takprosto.cc

Ponadto brud z rzeczy osadza się na wewnętrznych elementach pralki. Ziemia, piasek, rdza w filtrze oraz chemiczne środki do mycia osadzają się w środku. Dlatego należy czyścić pralkę. Wiele modeli ma automatyczny tryb czyszczenia, w którym wystarczy dodać detergent i rozpocząć pranie. Ze względu na wysoką temperaturę prania na elementach grzejnych z czasem pojawia się kamień.

Po każdym praniu zaleca się pozostawienie otwartych drzwi pralki, aby bęben mógł wyschnąć i przewietrzyć. Gumę uszczelniającą należy wycierać do sucha szmatką. Ponadto raz w miesiącu pralkę należy czyścić wewnątrz i na zewnątrz za pomocą specjalnych środków. Nie zapomnij czyścić filtrów zewnętrznych. Jeśli masz zwierzaki, trzeba to robić dwa razy częściej.

Pojemnik na proszek

Aby wyczyścić pojemnik, należy całkowicie go wyciągnąć. Następnie należy wypłukać i wyczyścić pojemnik pod bieżącą wodą. Jeśli po bokach pojemnika utworzyła się pleśń, namocz go w roztworze chloru. Pozostałości należy wyszczotkować szczoteczką do zębów. Pojemnik można włożyć na miejsce tylko wtedy, gdy jest całkowicie suchy.

foto: takprosto.cc

Bęben

Sierść, brud i piasek pozostają w pralce po każdym praniu. Jeśli bęben nie jest czyszczony po każdym cyklu prania, brud i bakterie z czasem gromadzą się w bębnie, przyczyniając się do rozwoju pleśni i nieprzyjemnych zapachów w pralce. Dlatego konieczne jest zdezynfekowanie bębna poprzez uruchomienie pustego pralki. Wcześniej należy wyczyścić mankiet gumowy miękką gąbką i zwykłym mydłem.

Bęben można zdezynfekować sodą oczyszczoną, octem lub kwaskiem cytrynowym. Środki zawierające chlor doskonale radzą sobie z bakteriami, natomiast po nich specyficzny zapach utrzymuje się jeszcze przez długi czas. Wybrany środek wlewa się do bębna. Należy umieścić tam również czysty ręcznik, który pomoże usunąć brud podczas prania. Następnie rozpoczyna się pranie w wysokiej temperaturze. Soda, kwasek cytrynowy i ocet doskonale dezynfekują i oczyszczają bęben z brudu.

foto: takprosto.cc

Filtr

W filtrze gromadzi się sierść, brud, włosy i woda, wszystko razem sprzyja pojawieniu się pleśni i nieprzyjemnego zapachu w środku pralki. Dlatego raz w miesiącu należy wyciągać filtr i umyć go w wodzie wraz ze specjalnymi środkami.

foto: takprosto.cc

Teraz już wiesz o podstawowych sposobach jak można się pozbyć nieprzyjemnego zapachu, który pojawia się w pralce. Nie ignoruj nieprzyjemnego zapachu, pleśni, która się pojawia w pralce, zostaje na upranych rzeczach, które później zakładamy. Po każdym praniu przecieraj gumkę tak, by była sucha i zostawiaj drzwiczki otwarte.

Główne zdjęcie: takprosto.cc