Niedawno w sieci pojawiło się zdjęcie chłopca kąpiącego się w rzece z dwoma jaguarami i psem. Zdjęcie zrodziło wiele wersji: niektórzy uważali to za umiejętną edycję, inni twierdzili, że zwierzęta nie są prawdziwe. Ale, jak się okazało, zdjęcie jest prawdziwe, a ponadto przedstawia sytuację zupełnie zwyczajną dla tego chłopca.

foto: lamp.im

Chłopiec pozujący z drapieżnikami to Tiago Silveira, ma 12 lat i całe życie spędził w towarzystwie jaguarów. Rodzicami Tiago są Leandro Silveira i Ana Giacomo, znani biolodzy z Brazylii, koordynatorzy jedynego na świecie Instytutu Jaguarów (IOP). Zlokalizowany w brazylijskim stanie Goias instytut bada drapieżniki i szuka sposobów na zachowanie tych pięknych zwierząt.

foto: lamp.im

Ojciec chłopca, Leandro Silveira, który zrobił to samo sensacyjne zdjęcie, tak opowiada o swoim synu:

„Po urodzeniu mój syn dorastał w otoczeniu jaguarów i uczył się koegzystować z drapieżnikami. Oczywiście wprowadziliśmy pewne ograniczenia, ale on sam już wie, jak się z nimi zachować. To dla niego zupełnie naturalne. To część jego codziennego życia, nie ma w tym nic specjalnego”.

foto: lamp.im

Zanim Tiago się urodził, w jego rodzinie rosły już trzy małe jaguary. Chłopiec od najmłodszych lat rozumiał, że nie jest taki jak wszyscy inni – niewiele dzieci miało szansę dorastać z drapieżnymi kotami.

„Wszyscy w naszej rodzinie kochają się i szanują, zawsze lubiłem pomagać rodzicom w opiece nad zwierzętami”.

Tak skromnie opowiada o relacjach w swojej niezwykłej rodzinie Tiago Silveira. Od dzieciństwa ojciec przekonywał syna, że dla jaguara człowiek nie jest obiektem polowania, a zwierzę reaguje tylko na nasze działania. Leandro wierzy w okazywanie szacunku zwierzętom, na przykład zostawiając je w spokoju, kiedy tego potrzebują. Naukowiec mówi, że jaguary wyraźnie demonstrują swój nastrój i stosunek do innych.

foto: lamp.im

„Ważne jest, aby być świadomym granic. Kiedy jaguar chce towarzystwa, przychodzi. Nie są zwierzętami społecznymi, ale wiedzą, jak tworzyć trwałe relacje”.

Tak mówi matka Tiago o komunikacji z drapieżnikami. Nie przypomina sobie, by choć raz zaistniały konflikty między dzieckiem a jaguarami, ale jednocześnie podkreśla, że ​​jej syn nigdy nie został sam ze zwierzętami.

„Zawsze jesteśmy bardzo ostrożni podczas obchodzenia się z jaguarami i innymi zwierzętami. Nasze zasady bezpieczeństwa są bardzo jasne.”

foto: lamp.im

Jaguary rodziny Silveira żyją na 123 akrach (około 50 hektarów) ziemi należącej do Leandro i Any. Obcym nie wolno wchodzić na te teritorium, ale nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Biolodzy chcą zapewnić swoim zwierzętom maksymalny spokój i komfort, zbliżony do naturalnych warunków.

foto: lamp.im

Instytut Jaguara został założony w 2002 roku jako konwencjonalne centrum badań nad dużymi kotami południowoamerykańskimi. Jednak po tym, jak brazylijski Instytut Środowiska i Energii Odnawialnej poprosił o schronienie kilku osieroconych kociąt jaguarów, postanowiono zorganizować schronisko dla zwierząt.

foto: lamp.im

Dziś przestrzeń schroniska zajmuje większość gospodarstwa rodzinnego oraz połowę pomieszczeń w budynkach mieszkalnych i pomocniczych. Leandro mówi, że 95% funduszy instytutu pochodzi z ich osobistych oszczędności, a 5% pochodzi od innych. Znalezienie funduszy jest ważną częścią życia rodziny, w której żyje dziś 14 jaguarów, z czego 4 to młode.

foto: lamp.im

Łącznie w ciągu ostatnich 10 lat przez Instytut Jaguara przewinęło się 35 zwierząt. Drapieżniki są często przekazywane innym organizacjom zajmującym się ochroną i badaniem tych pięknych zwierząt, które niestety już trafiły do ​​międzynarodowej Czerwonej Księgi.

foto: lamp.im

Jaguarowi nie grozi jeszcze wyginięcie, chociaż zagrożenie dla gatunku nadal istnieje. Głównym wrogiem tego kota jest człowiek, barbarzyńsko niszczący lasy deszczowe – główne siedlisko jaguarów. Zwierzę występuje w 21 krajach Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej, jednak największa populacja 30 tysięcy osobników żyje w Brazylii.

Główne zdjęcie: lamp.im