Forty morskie Maunsella, znajdujące się u ujścia Tamizy, wyglądają bardzo nietypowo. Ich nazwa pochodzi od inżyniera budowlanego Guya Maunsella, który je zaprojektował.

foto: turba-urba.org

Forty miały bardzo krótkie, ale intensywne życie podczas II wojny światowej, kiedy Wielka Brytania stanęła w obliczu poważnych ataków Luftwaffe. Na lądzie trudno było oprzeć się atakom na infrastrukturę morską, dlatego wymyślono te niezwykłe konstrukcje.

foto: turba-urba.org

Forty morskie Maunsella zostały zbudowane w 1942 roku i wycofane z użytku w latach 50. XX wieku. Zostały opuszczone w 1958 roku, ale niektóre stoją do dziś.

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

Wszystkie fortyfikacje znane są jako Forty Maunsella, ale istnieją dwa różne projekty, które mają inny cel. U ujścia Tamizy i na rzece Mersey, bliżej lądu, znajdowały się trzy forty. Ponadto u ujścia Tamizy znajdowały się jeszcze cztery forty morskie. Te okrągłe konstrukcje były połączone chodnikiem.

foto: turba-urba.org

W okresie od lutego do czerwca 1942 r. zbudowano cztery forty morskie. Każdy z nich mógł pomieścić 120 osób. Konstrukcje te były budowane na lądzie, a następnie montowane na morzu. Każdy fort miał działa i radar.

foto: turba-urba.org

Z czterech fortów morskich do dziś przetrwały tylko dwa. W jednym z nich mieści się Księstwo Sealand, wirtualne państwo ogłoszone w 1967 roku przez brytyjskiego majora Paddy'ego Roya Batesa.

foto: turba-urba.org

foto: turba-urba.org

W 1943 roku Maunsell zaprojektował nowy typ konstrukcji obronnej. Każdy fort składał się z centralnej wieży połączonej z sześcioma „satelitami”.

foto: turba-urba.org

Spośród trzech fortów wojskowych położonych u ujścia Tamizy, najbliżej wybrzeża znajdował się fort armii Norah. Jest to jedyny fort, który już nie istnieje, ponieważ został poważnie uszkodzony w latach 50. i rozebrany w 1960 roku.

foto: turba-urba.org

Fort armii Czerwonych Piasków składał się z siedmiu budowli obronnych, połączonych ścieżkami. Trwają prace nad odbudową fortów Armii Czerwonych Piasków, ponieważ uważa się, że są w lepszym stanie.

foto: turba-urba.org

Fort Armii Ruchomych Piasków znajduje się ponad 14 kilometrów od wybrzeża. Z siedmiu wybudowanych tu fortyfikacji pozostało tylko sześć. W 1963 roku jedna z nich została trafiony przez norweski statek. Przez pewien czas w fortach tych mieściło się pierwsze pirackie radio, które stamtąd prowadziło swoje audycje.

Nikt nie wie, co stanie się z tymi fortami w przyszłości, ale są plany, aby je rozebrać, ponieważ straciły one swój strategiczny cel.

Jak dostać się do fortów Maunsell:

Wiele źródeł twierdzi, że w nadmorskim miasteczku Whitstable można zarezerwować wycieczkę łodzią, a nawet mały jacht i pospacerować po fortach, dobrze się im przyglądając. Niestety dzisiaj zły stan budowli nie pozwala na wspinanie się po samych fortach, ale nawet widok z morza Cię zachwyci.

Najwygodniej dostać się do miasta Whitstable z dowolnego londyńskiego lotniska: Heathrow, Gatwick, Luton koleją.

Główne zdjęcie: turba-urba.org