Forty morskie Maunsella, znajdujące się u ujścia Tamizy, wyglądają bardzo nietypowo. Ich nazwa pochodzi od inżyniera budowlanego Guya Maunsella, który je zaprojektował.
Forty miały bardzo krótkie, ale intensywne życie podczas II wojny światowej, kiedy Wielka Brytania stanęła w obliczu poważnych ataków Luftwaffe. Na lądzie trudno było oprzeć się atakom na infrastrukturę morską, dlatego wymyślono te niezwykłe konstrukcje.
Forty morskie Maunsella zostały zbudowane w 1942 roku i wycofane z użytku w latach 50. XX wieku. Zostały opuszczone w 1958 roku, ale niektóre stoją do dziś.
Wszystkie fortyfikacje znane są jako Forty Maunsella, ale istnieją dwa różne projekty, które mają inny cel. U ujścia Tamizy i na rzece Mersey, bliżej lądu, znajdowały się trzy forty. Ponadto u ujścia Tamizy znajdowały się jeszcze cztery forty morskie. Te okrągłe konstrukcje były połączone chodnikiem.
W okresie od lutego do czerwca 1942 r. zbudowano cztery forty morskie. Każdy z nich mógł pomieścić 120 osób. Konstrukcje te były budowane na lądzie, a następnie montowane na morzu. Każdy fort miał działa i radar.
Z czterech fortów morskich do dziś przetrwały tylko dwa. W jednym z nich mieści się Księstwo Sealand, wirtualne państwo ogłoszone w 1967 roku przez brytyjskiego majora Paddy'ego Roya Batesa.
W 1943 roku Maunsell zaprojektował nowy typ konstrukcji obronnej. Każdy fort składał się z centralnej wieży połączonej z sześcioma „satelitami”.
Spośród trzech fortów wojskowych położonych u ujścia Tamizy, najbliżej wybrzeża znajdował się fort armii Norah. Jest to jedyny fort, który już nie istnieje, ponieważ został poważnie uszkodzony w latach 50. i rozebrany w 1960 roku.
Fort armii Czerwonych Piasków składał się z siedmiu budowli obronnych, połączonych ścieżkami. Trwają prace nad odbudową fortów Armii Czerwonych Piasków, ponieważ uważa się, że są w lepszym stanie.
Fort Armii Ruchomych Piasków znajduje się ponad 14 kilometrów od wybrzeża. Z siedmiu wybudowanych tu fortyfikacji pozostało tylko sześć. W 1963 roku jedna z nich została trafiony przez norweski statek. Przez pewien czas w fortach tych mieściło się pierwsze pirackie radio, które stamtąd prowadziło swoje audycje.
Nikt nie wie, co stanie się z tymi fortami w przyszłości, ale są plany, aby je rozebrać, ponieważ straciły one swój strategiczny cel.
Jak dostać się do fortów Maunsell:
Wiele źródeł twierdzi, że w nadmorskim miasteczku Whitstable można zarezerwować wycieczkę łodzią, a nawet mały jacht i pospacerować po fortach, dobrze się im przyglądając. Niestety dzisiaj zły stan budowli nie pozwala na wspinanie się po samych fortach, ale nawet widok z morza Cię zachwyci.
Najwygodniej dostać się do miasta Whitstable z dowolnego londyńskiego lotniska: Heathrow, Gatwick, Luton koleją.
Główne zdjęcie: turba-urba.org