Czasami badanie historycznych artefaktów zaczyna się dość nieoczekiwanie. Tak stało się w Hiszpanii, gdzie skarb epoki rzymskiej został odnaleziony nie dzięki wysiłkom archeologów i historyków, ale dzięki wysiłkom... zwykłego borsuka! Przeczytaj więcej w naszym nowym artykule.

Jaskinia La Cuesta de Bercio znajduje się w prowincji Asturia, w pobliżu hiszpańskiego miasta Grado. To tam w kwietniu 2021 roku znaleziono skarb 209 monet. Nikt nie podejrzewał, że te miejsca mają tak ważne walory historyczne.

Miejscowy mieszkaniec, Roberto Garcia, szedł właśnie niedaleko swojego domu, gdy zobaczył otwartą dziurę pełną monet. Od razu trafnie ocenił stopień starożytności rzeczy, więc ich nie dotykał, a tym bardziej nie zabierał. Ale skontaktował się ze środowiskiem naukowym.

Naukowcy, którzy przybyli na jego wezwanie, byli zdumieni tym znaleziskiem. Zespół archeologów, przy wsparciu Ministerstwa Kultury Księstwa Asturii, odkrył, że Roberto odkrył coś starożytnego, ale nie zdawał sobie sprawy, że chodzi o monety rzymskie.

foto: lemurov.net

Monety, zgodnie z wnioskami naukowców, sięgają III-V wieku naszej ery. Większość tych monet z epoki późnorzymskiej przywieziono do tych miejsc z Antiochii, Konstantynopola i Salonik.

foto: lemurov.net

Na początku nikt nie mógł zrozumieć, w jaki sposób ten starożytny rzymski skarb może dziś znajdować się na powierzchni. Główna wersja jest taka, że ​​wykopał go borsuk: w tym czasie w Hiszpanii panowały silne chłody, zwierzęta musiały dużo kopać, aby zdobyć własne pożywienie.

foto: lemurov.net

Podobno jeden z przedstawicieli tego gatunku postanowił poszukać pożywienia w pobliżu ludzkich siedzib, ale nie znalazł ani owadów, ani korzeni, tylko coś naprawdę wartościowego. Naukowcy żartobliwie sugerują, że po raz pierwszy borsuk wniósł tak znaczący wkład w badanie przeszłości kraju.

Główne zdjęcie: lemurov.net