Każdy zna legendę o tym, że Excalibur, miecz należący do słynnego króla Artura, ukryty jest w skale. Niewiele osób jednak wie, że we Włoszech znajduje się również tajemniczy miecz w kamieniu, który od wieków jest przedmiotem mitów i legend.

Znajduje się on w prowincji Siena, w małej wiosce Chiusdino, która słynie z zabytków o dużej wartości historycznej. Jednym z nich jest kaplica Montesiepi, w której znajduje się starożytna relikwia.

Kaplica Montesiepi

foto: turba-urba.org

Ta okrągła budowla znana jest również jako Rotonda di Montesiepi. Jest tu wiele elementów symbolicznych. Kaplica została zbudowana po śmierci św. Galgano na miejscu chaty, w której spędził ostatni rok życia.

foto: turba-urba.org

Święty Galgano urodził się w Chiusdino. Po wizjach religijnych postanowił odizolować się i zamieszkać w chacie w pobliżu Montesiepi. Zanim jednak rozpoczął życie pustelnika, odmówił przyjęcia pasowania na rycerza i wbił swój miecz w ziemię.

Ten kamienny miecz, poświęcony w 1185 roku, można zobaczyć w kaplicy.

foto: turba-urba.org

Historia Montesiepi jest związana z legendą o Świętym Graalu, kielichu, z którego Jezus pił podczas ostatniej wieczerzy i do którego po ukrzyżowaniu została zebrana jego krew. Legenda głosi, że Święty Graal przybył do Montesiepi chroniony przez miecz świętego. W rzeczywistości kształt kaplicy przypomina odwróconą misę. Wielu twierdzi, że Święty Graal lub coś z nim związanego znajduje się w piwnicy, do której można się dostać odsuwając kamień. Ale ten kamień nigdy nie został odnaleziony.

Wielu próbowało ukraść miecz. W kaplicy wystawione są na przykład zmumifikowane ręce złodzieja, który próbował wyciągnąć miecz i nagle został zabity przez dzikie wilki. Nie wiadomo, dlaczego zachowały się tylko dłonie, ale stanowią one ostrzeżenie dla potencjalnych złodziei relikwii. Obecnie miecz, podobnie jak zmumifikowane ręce, chronione są pleksiglasową osłoną.

Przez wiele lat uważano, że miecz w kamieniu jest fałszywy, ale ostatnie badania, w których zbadano go i ręce potwierdziły, że metal i styl miecza odpowiadają późnym latom 1100 i wczesnym 1200. Choć nie sposób zweryfikować legendarnej historii miecza, pokrywa się ona z chronologią życia św. Galgano.

Wykopaliska w celu zbadania piwnicy są zabronione i nie wiadomo, co się tam znajduje.

foto: turba-urba.org

Oprócz pustej przestrzeni pod podłogą, Rotonda skrywa również inne tajemnice i symbole. Na kopule znajduje się sześć koncentrycznych kręgów, które są symbolami pogańskimi. Ponadto w kaplicy znajduje się dość nietypowy fresk - Madonna z trzema rękami, z których dwoma trzyma Jezusa, a trzecią laskę. Naukowcom nie udało się rozszyfrować intencji artysty.

foto: turba-urba.org

Kolejna tajemnica ujawnia się podczas przesilenia letniego: 21 czerwca promień słońca wpada przez okno za ołtarzem i oświetla różne części kościoła oraz miecz świętego Galgano.

Główne zdjęcie: turba-urba.org