Z 2 litrów mleka otrzymujemy 1 kg sera.

Cała rodzina uwielbia SERY DOMOWE, a gotowanie ich to przyjemność! Nie potrzebujemy żadnych zakwasów, na wyjściu z 2 litrów mleka otrzymujemy 1 kg sera! O wiele smaczniejszy i zdrowszy niż kupowany w sklepie!

Domowy ser można jeść już po 4 godzinach. Mam nadzieję, że komuś się przyda ten przepis i zachwycicie rodzinę domowym, naturalnym serem.

Będziemy potrzebować:

  • mleko - 2 litry;
  • sól -1,5 -2 łyżki;
  • śmietana - 400 gramów;
  • jajko - 6 sztuk

Nabiał i jajka biorę wiejskie, jeśli to możliwe.

Mleko wlać do rondla, zagotować z solą. Jeśli lubisz mniej słony ser, dodaj mniej soli.

Gdy mleko się gotuje, ubij jajka.

We wrzące mleko dodać śmietanę i ubite jajka, nie przestając mieszać (najlepiej trzepaczką), gotować mleko przez 5-6 minut. Powinieneś zobaczyć tworzenie się sera i oddzielanie się serwatki.

Umieść durszlak na rondlu, przykryj gazą złożoną w 4 warstwy i wyłóż masę na durszlak. Pozwól serwatce całkowicie się odsączyć. Ser przykryć gazą (końcówkami, które zwisały) i postawic pod ciężar.

Można umieścić między dwiema deskami lub w formie. Umieść na wierzchu ciężar 1 kg. Po 4 godzinach ser jest gotowy, usuń ciężar.

I pozostaw w gazie jeszcze przez kilka godzin w lodówce. Możesz również dodać do mleka 200 gram kefiru, gdy dodajesz śmietanę, ser będzie bardziej delikatny. A jeśli potrzebujesz bardziej zbity ser, możesz włożyć cięższy ładunek.

Przepis jest prosty, jeśli nigdy nie próbowałeś robić sera w domu - to świetny przepis na początek! Bez konserwantów, dodatków i wzmacniaczy smaku! Domowy naturalny produkt!

Główne zdjęcie: cooku.ru