Pestki dyni i słonecznika są bardzo przydatne - zawierają duże ilości cynku, magnezu, żelaza i witaminy A – powiedziała Julia Eisenman, farmaceuta i dietetyk.

Pestki dyni i słonecznika zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Zawierają również witaminy A, E, z grupy B oraz pierwiastki śladowe, powiedziała Julia Eisenman.

Według trychologa Kateriny Nikitiny, witamina A ma doskonały wpływ na skórę, chroni włosy przed wysuszeniem i łamaniem, a także działa na problemy z łupieżem. Jednak przedawkowanie tej witaminy może spowodować wypadanie włosów. Magnez, który jest zawarty w pestkach, jest bardzo dobry dla gęstości i siły włosów, pomagając im lepiej i szybciej rosnąć. Cynk pomaga uporać się z łupieżem i problemami skóry.

Nie ma znaczenia, czy jesz pestki same, czy dodajesz je do sałatki. Najważniejsze jest to, aby nie przesadzać i mieć świadomość zawartości kalorii. Mała garść jest więcej niż wystarczająca dla osoby dorosłej.

„Ich wartość kaloryczna wynosi ponad 500 kcal na 100 g produktu. Oznacza to, że jeśli zjesz wieczorem szklankę ziaren słonecznika, spożyjesz połowę swojej dziennej porcji. Jeśli wolisz solone ziarna słonecznika, powinieneś być ostrożny, szczególnie dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ nadmiar soli w diecie prowadzi do wzrostu ciśnienia” - powiedziała Julia Eisenman.

Eksperci odradzają spożywanie ziaren słonecznika osobom z przewlekłymi chorobami przewodu pokarmowego oraz tym, którzy mają nadwagę. Ale nawet jeśli nie ma przeciwwskazań, warto pamiętać, że wszystko jest dobre z umiarem.

Główne zdjęcie: google.com