Na dzień dzisiejszy jury konkursu „Podwodny fotograf roku” ogłosiło już nazwiska laureatów nagrody za rok 2022. Ciesz się unikalnymi artystycznymi i dokumentalnymi zdjęciami podwodnego życia.

Przez prawie 60 lat, od 1965 roku, w Wielkiej Brytanii organizowany jest konkurs o tytuł najlepszego fotografa podwodnego. W rywalizacji o nagrody liczą się ujęcia podwodnego życia każdego zbiornika wodnego, nawet zwykłego basenu. Pierwszym zwycięzcą w historii był Brytyjczyk Phil Smith.

W konkursie biorą udział uczestnicy z całego świata i obejmuje on 13 kategorii testujących fotografów w takich tematach jak makro, szeroki kąt, a także cztery kategorie dla zdjęć wykonanych konkretnie na wodach brytyjskich.

W sumie o brytyjską nagrodę rywalizowali fotografowie z siedemdziesięciu jeden krajów. Jury rozpatrzyło cztery tysiące dwieście zdjęć, ale tegoroczną nagrodę główną zdobył Hiszpan Rafael Fernandez Caballero za zapierający dech w piersiach „Dancing with the giants of the night”. Fotograf uchwycił ogromne rekiny wielorybie ucztujące na planktonie, pod promieniem reflektora łodzi. Tylko pięć z jedenastu ucztujących morskich olbrzymów zostało uchwyconych na tych zdjęciach, zrobionych w pobliżu malediwskiej wyspy.

foto: lemurov.net

Hipnotyzujące ujęcie podwodnych głębin w pobliżu australijskich wysp zdobyło nagrodę „British Underwater Photographer of the Year”. Matty Smith zachwycił widzów podwodnym portretem groźnego morskiego drapieżnika, żarłacza białego. Smith nie zetknął się z tą ogromną rybą, ale sfotografował ją aparatem z pływającego statywu.

foto: lemurov.net

Kategoria „macro” ma swojego zwycięzca - hiszpana Javiera Murcia. Jego uderzające zdjęcie zmusza widza do wpatrywania się, ponieważ nie od razu jest jasne, że na zdjęciu są dwa podwodne stworzenia naraz. Na zdjęciu krewetka i iglicznia przypominają wodorosty, że na pierwszy rzut oka nie sposób ich odróżnić.

foto: lemurov.net

Zaskakujące i nieco fantastyczne zdjęcie szwedzkiego artysty podwodnego, Alexa Dawsona, pokonało pozostałych uczestników konkursu. Uchwycił ster zatopionego Tyrifjorden u wybrzeży Norwegii.

foto: lemurov.net

Dwa kolejne zdjęcia brytyjskich fotografów zwyciężyły w kategoriach „Macro Photography in British Waters” oraz „Life in British Waters”. Dan Bolt „odwiedził” parę ślizgowców u wybrzeży Szkocji.

foto: lemurov.net

Sądząc po ich zdziwionym spojrzeniu, nie spodziewali się gości.

Fotografia Lewisa Jeffriesa niesie ze sobą filozoficzne przesłanie dotyczące współistnienia tak różnych i cudownych światów, pod wodą i nad nią.

foto: lemurov.net

Główne zdjęcie: lemurov.net